Becali, distrus: FCSB a dat-o în bară cu Academica Clinceni! Rusescu, gol fabulos VIDEO

0
Gigi Becali (stânga) a privit neputincios cum Tănase şi colegii săi au mai irosit două puncte în play-off

FCSB a luat ultimul titlu în 2015 şi, la ce rezultate are, inclusiv când primeşte un „cadou“, cum a fost înfrângerea CFR-ului cu Sepsi, pare că doar un miracol o poate face campioană din nou.

Cu siguranţă, imediat după CFR - Sepsi, scor 0-1, „bomba“ de la ora 21.00 din play-off, s-a pariat la greu pe victoria FCSB-ului, în meciul care a început de la ora 21.30, la Giurgiu, şi care a încheiat etapa cu numărul 7.

Iar asta pentru că FCSB - Clinceni a fost genul de meci pe care Marius Şumudică, un împătimit al pariurilor, l-ar cataloga drept „bani pe jos“. Pe lângă faptul că a întâlnit ultima clasată din play-off, acasă - FCSB evoluează, la Giurgiu, de când Arena Naţională a intrat în gestiunea UEFA pentru Campionatul European - formaţia pregătită de Toni Petrea avea şi o şansă imensă. Victoria, coroborată cu înfrângerea CFR-ului, ar fi trimis FCSB pe primul loc, cu trei partide înainte de finalul sezonului.

Iar la cum a început meciul, cu golul lui Olaru din minutul 20, la care Ureche a plonjat, de parcă ar fi avut un sac de 20 de kilograme în spinare, nu doar că au zâmbit larg cei care pariaseră pe victoria FCSB-ului, dar, cu siguranţă, au prins glas şi cei care au avut suspiciuni privind corectitudinea partidei. Mai ales că, la faza imediat următoare, după ce FCSB a deschis scorul, încă o gafă monumentală în apărarea Clinceniului putea să ducă scorul la 2-0.

N-a fost 2-0 pentru FCSB, ci, până la pauză, s-a făcut 2-1 pentru Clinceni! Iar la întoarcerea scorului au contribuit doi foşti FCSB-işti! Mai întâi, Adi Popa a centrat de pe dreapta pentru golul egalizator, înscris de Cordea (26). Apoi, Raul Rusescu a punctat cu o execuţie magnifică, din prima (36).

Chiar dacă a condus cu 2-1 la pauză, Clinceniul a arătat nişte gafe uriaşe în apărare, defensiva echipei lui Ilie Poenaru, mai ales în zona centrală, fiind de-a dreptul comică.

Penalty ratat, dar repetat pentru FCSB

La reluare, apărarea ridicolă a Clinceniului a readus repede FCSB în meci. Căpitanul Patriche a fost depăşit de Florin Tănase, a comis un fault clar în careu, iar centralul Mladinovici a acordat, corect, penalty (54). Acelaşi Tănase a executat execrabil, iar Ureche a parat şutul său. Doar că portarul Clinceniului n-a stat pe linia porţii, în momentul execuţiei, aşa că penalty-ul s-a repetat. De această dată, Tănase a înscris, ajungând la 22 de goluri în actuala stagiune a Ligii I: 2-2, în minutul 56.

De aici, paradoxal, FCSB a fost „anesteziată“. În loc să atace în valuri şi să aibă ocazii pe bandă, în căutarea golului de 3-2, echipa lui Toni Petrea s-a mulţumit cu posesia prelungită a balonului, fără a-şi crea şanse mari de a marca. Până în minutul 87, când o lovitură liberă executată de Moruţan a fost deviată spre poartă de Radunovici. Ureche însă a intervenit salvator. Acelaşi Ureche a trimis apoi în corner un şut puternic al lui Oaidă (90+1).

Meciul s-a încheiat cu o ocazie monumentală a FCSB-ului: după un corner, Ureche a intervenit, încă o dată, salvator, iar Oaidă a trimis peste transversală din doi metri (90+2). FCSB-iştii au protestat însă energic, susţinând că mingea a depăşit linia porţii, la intervenţia lui Ureche. Degeaba însă! S-a terminat 2-2, iar FCSB a ratat şansa de a urca pe primul loc, cu trei runde înainte de terminarea play-off-ului.

VEZI GOLUL DE 1-0

4 foşti fotbalişti ai FCSB-ului au jucat, luni seară, pentru Clinceni: Adi Popa şi Raul Rusescu au fost titulari, iar Cristi Tănase şi Paul Pârvulescu au intrat după pauză.

*Criterii departajare:

1. În caz de egalitate de puncte, e avantajată echipa care a intrat cu punctaj par în faţa echipei care a beneficiat de rotunjirea de 0,5 puncte.

2. Meciurile directe din play-off / play-out.

3. Golaverajul din meciurile directe din play-off / play-out.