Becali, distrus: CFR e campioana României pentru a patra oară la rând! VIDEO

0
Andrei Burcă, eroul CFR-ului, la Botoşani

Formaţia din Gruia a făcut un meci impresionant, la Botoşani, demonstrând că e cea mai bună echipă din Liga I. Triumful ardelenilor prelungeşte agonia FCSB-ului, în căutarea unui titlu, la şase ani!

CFR s-a dus la Botoşani pentru un meci cât un campionat! Socotelile clujenilor au fost simple: victoria aducea titlul cu numărul şapte din istoria clubului. Şi al patrulea luat la rând!

Doar că, pentru îndeplinirea misiunii, echipa lui Edward Iordănescu avea de învins o adversară care, practic, se poate numi FCSB 2. Botoşani a fost singura echipă din acest play-off care le-a dăruit bucureştenilor cele şase puncte, confirmând că nu degeaba patronii celor două grupări, Valeriu Iftime şi Gigi Becali, se înţeleg de minune.

Probabil şi datorită acestui amănunt, Deac şi colegii săi au intrat pe teren cu o doză în plus de îndârjire. CFR n-a jucat chiar seducător, însă s-a luptat admirabil pentru fiecare minge. Şi ar fi putut deschide scorul, în minutul 28, însă şutul formidabil al lui Manea a fost trimis în corner, după o paradă pe măsură, din partea lui Pap. Replica moldovenilor a venit aproape imediat, printr-un alt şut-bombă, expediat de Ţigănaşu, care a zguduit bara (32). Ultima ocazie a reprizei i-a aparţinut CFR-ului, şutul lui Păun trecând milimetric pe lângă bară (36).

După pauză, CFR nu doar că a reuşit să menţină nivelul ridicat de joc, dar chiar a pus piciorul pe acceleraţie. Şi a fost răsplătită destul de repede. În minutul 53, după un corner bătut de Deac de pe dreapta, mingea a fost deviată de Burcă şi s-a scurs în poartă, după ce l-a lovit pe Ţigănaşu: 1-0 CFR Cluj!

Având reputaţia unei echipe care joacă urât, economicos, la rezultat, CFR, spre lauda ei, a arătat cu totul altceva, după deschiderea scorului. Trupa lui Edward Iordănescu a continuat să preseze şi ar fi trebuit să-şi dubleze avantajul, în minutul 68. Şutul lui Costache a fost trimis însă în corner de Pap, cu un reflex fantastic.

N-a mai contat, fiindcă s-a terminat 1-0, rezultat care face CFR campioana României pentru al patrulea sezon la rând. De această dată, cu o etapă înainte de terminarea play-off-ului. Ceea ce înseamnă că FCSB rămâne fără titlu din 2015 încoace!

CITEŞTE ŞI:

Becali, tirada de la miezul nopţii: Ce a spus după ce a pierdut, din nou, titlul în faţa CFR-ului

Revelion la Cluj: Suporterii CFR-ului au sărbătorit titlul pe stradă! VIDEO

CFR, formidabilă: Borne fantastice atinse de clujeni după titlul cucerit, marţi seară

„Pensionarii“ exultă: Jucătorii CFR-ului, ironici după ce au devenit campionii României

7 titluri are CFR Cluj în palmares cucerite în 2007–08, 2009–10, 2011–12, 2017–18, 2018–19, 2019–20, 2020-2021.

*Criterii departajare:

1. În caz de egalitate de puncte, e avantajată echipa care a intrat cu punctaj par în faţa echipei care a beneficiat de rotunjirea de 0,5 puncte.

2. Meciurile directe din play-off / play-out.

3. Golaverajul din meciurile directe din play-off / play-out.