Bayern Munchen şi FC Sevilla, spectacol total în Supercupa Europei

Câştigătoarea Ligii Campionilor s-a impus, joi seara, scor 2-1, în faţa deţinătoarei trofeului Europa League, Sevilla, după prelungiri.

Ştiri pe aceeaşi temă

Sezonul perfect al celor de la Bayern Munchen continuă. După ce au câştigat campionatul intern, Cupa Germaniei şi Liga Campionilor, bavarezii şi-au trecut în cont încă un trofeu major.

Bayern Munchen a cucerit Supercupa Europei pentru a doua oară în istoria sa, în urma unui meci foarte spectaculos, decis după  prelungiri, la finalul celor 90 de minute scorul fiind egal, 1-1.

FC Sevilla a deschis scorul în minutul 13, prin Ocampos, care a transformat o lovitură de la 11 metri acordată după un fault al lui Alaba asupra lui Rakitici. Bayern a egalat prin Goretzka, în minutul 34, care a înscris din pasa lui Lewandowski. Golul victoriei a fost marcat de Javi Martinez, cu capul, de la 8 metri, în minutul 104.

A fost primul meci internaţional jucat după apariţia epidemiei de coronavirus la care UEFA a permis prezenţa spectatorilor în tribune, dar accesul publicului a fost limitat la 30 la sută din capacitatea stadionului.

Bayern Munchen: Neuer - Pavard, Süle, Alaba (J. Boateng '112), L. Hernandez (Martinez '100)- Kimmich, Goretzka (Davies '100) - Gnabry, T. Müller, Sané (Tolisso '71) - Lewandowski.
Antrenor: Hans-Dieter Flick

FC Sevilla: Bounou - J. Navas, Diego Carlos, Koundé, Escudero - Jordan (Vazquez '94), Fernando, Rakitic (Torres '56) - Suso (Gudelj '72), L. De Jong (En-Nesyri '56), Ocampos.
Antrenor: Julen Lopetegui

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: