Baschet: Spania, o nouă înfângere şoc la CM

0

Naţionala de baschet masculin a Spaniei, campioană mondială şi vicecampioană olimpică, a înregistrat cea de-a doua înfrângere la Campionatul Mondial din Turcia, scor 73-76 cu naţionala Lituaniei.

Deşi a condus cu 18 puncte în sfertul al treilea, naţionala iberică a cedat inexplicabil. Balticii au redus diferenţa la 11 puncte înainte de sfertul decisiv şi s-au apropiat la doar trei puncte, 64-61, când mai erau şapte minute, după două acţiuni fulger ale lui Jonas Maciulus, ambele încheiate cu dunkuri.

Linas Kleiza, principalul marcator al lituanienilor cu 17 puncte, a marcat coşul care i-a pus pe baltici în avantaj pentru prima oară de la debutul partidei. Mai erau 90 de secunde de joc şi Spania nu a reuşit să revină în joc, cedând a doua partidă, după cea din deschidere cu Franţa.

Pocius (13 puncte), Maciulis (13 puncte) şi Kalnietis (12 puncte), au fost, alături de Kleiza, principalii artizani ai marii surprize. De partea cealaltă doar Marc Gasol a strălucit, cu 18 puncte şi 8 recuperări. Spania va avea un drum mult mai dificil către fazele superioare, urmând să întâlnească cel mai probabil Grecia, în faza sferturilor de finală.

Turcia a câştigat în faţa marii rivale, Grecia

Cu Ersan Ilyasova marcând 26 de puncte, dintre care şase din spatele semicercului de la trei puncte, Turcia a câştigat derby-ul grupei C cu Grecia, scor 76-65. Gazdele mondialului rămân neînvinse.

Fără înfrângere continuă şi Franţa, care a câştigat destul de greu cu Canada 68-63, cu Nicolas Batum marcând 24 de puncte, dintre care 17 după pauză şi totalizând la final şi opt recuperări.