Baschet: Moldoveanu, la cel mai bun meci în NCAA

0
Vlad Moldoveanu (foto: aueagles.com)

Baschetbalistul român Vlad Moldoveanu a reuşit cel mai bun meci de când evoluează în campionatul universitar nord-american, însă din păcate pentru el echipa sa, American Eagles, a pierdut, în deplasare, întâlnirea cu Lehigh Mountain Hawks, scor 78-67.

Moldoveanu a reuşit pentru prima oară în cariera sa universitară un double-double, încheind partida cu 24 de puncte şi 11 recuperări şi fiind cel mai bun realizator pentru echipa sa. Românul a evoluat 35 de minute şi a avut un procentaj de 50 la sută la aruncările din acţiune.

American a fost condusă cu 18 puncte la pauză dar au avut o revenire spectaculoasă în partea a doua a jocului şi s-au apropiat la doar cinci puncte când mai erau 2 minute de joc, scor 67-62. Hawks au marcat însă apoi şase puncte consecutive, care s-au dovedit a fi decisive. Eagles au doar trei victorii în 16 partide.