Baschet: Moldoveanu, decisiv pentru Eagles

0
Vlad Moldoveanu (foto: aueagles.com)

Vlad Moldoveanu a reuşit 20 de puncte pentru echipa sa American Eagles în victoria obţinută, scor 71-64, împotriva celor de la Crusaders, echipa colegiului Holy Cross, din campionatul universitar nord-american de baschet NCAA.

Acesta este al doilea meci consecutiv în care baschetbalistul român marchează cel puţin 20 de puncte. Vlad şi-a completat evoluţia din meciul de aseară cu 8 recuperări, 5 pase decisive şi 1 capac, evoluând toate cele 40 de minute ale partidei.Românul a reuşit şapte dintre cele nouă puncte consecutive marcate de Eagles în timpul unui forcing din repriza a doua, în urma căruia scorul a devenit 48-38 şi care s-a dovedit în cele din urmă decisiv.

Meciul a reprezentat cea de-a 300-a victorie obţinută în NCAA de către Jeff Jones, antrenorul celor de la American.