Barty, aproape să se împiedice în optimi la Australian Open. Duel cât o finală în sferturi pentru liderul mondial

Ashleigh Barty a jucat pentru a doua oară set decisiv la Australian Open 2020 (primul tur, apoi optimi). Foto: Australian Open via Twitter

Ashleigh Barty continuă cursa pentru trofeu în Grand Slam-ul de casă, după un meci complicat cu Alison Riske (cap de serie 18), câştigat cu 6-3, 1-6, 6-4, duminică, în ultima optime de finală de pe jumătatea superioară a tabloului de simplu. Liderul mondial va avea însă o misiune dificilă mai departe, urmând să o înfrunte pentru un loc în semifinale pe finalista ediţiei 2019, Petra Kvitova.

Ştiri pe aceeaşi temă

După primele două seturi, similitudinile cu înfruntarea din urmă cu câteva luni, de la Wimbledon erau evidente: Riske a ratat mult în start de meci, iar Barty a navigat lin de-a lungul primului set. La fel ca la Londra, setul doi a adus o neaşteptată deconectare a lui Barty, care nu s-a mai putut baza pe niciuna dintre multele sale soluţii tactice, americanca ducând partida în decisiv. Împinsă de la spate de fani, Barty a reuşit de această dată să schimbe finalul şi să evite o repetare a deznodământului de la Wimbledon, acolo unde Riske şi-a adjudecat victorie, 3-6, 6-2, 6-3.

Barty a reuşit break-ul în game-ul patru al decisivului, a fost egalată de Riske, însă a câştigat ultimele două game-uri pentru a accede în premieră în faza sferturilor de finală la Australian Open.

Petra Kvitova are avantaj în rivalitatea cu Barty, 4-3 la „directe“. Dinamica rivalităţii a fost însă clară: cehoaica şi-a adjudecat primele patru victorii, inclusiv două succese pe terenul adversarei sale, la Sydney - în finală şi la Australian Open - în sferturi, în 2019, pentru ca apoi Barty să câştige trei meciuri la rând, pe hard, la Miami, Beijing şi Turneul Campioanelor 2019.

Al doilea sfert de finală de pe jumătatea superioară a tabloului feminin aduce faţă în faţă două sportive ajunse în premieră pe tabloul de opt într-un turneu de Mare Şlem: pe americanca Sofia Kenin (cap de serie 14) şi pe tunisiana Ons Jabeur.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: