Azarenka, rezultat şocant: A umilit-o pe campioana de la Australian Open 2020!

Victoria Azarenka, probabil, cea mai în formă jucătoare din circuitul feminin

Victoria Azarenka (31 de ani, 14 WTA) e de neoprit! Ce a făcut cu Sofia Kenin (5 WTA) poate fi un avertisment serios pentru restul fetelor din circuit despre ce tenis poate juca finalista de la US Open.

Ştiri pe aceeaşi temă

Victoria Azarenka pare că a luat ceva de când s-a declanşat pandemia, dar nu COVID-19. Ceva care a revigorat-o şi transformat-o, din nou, într-o forţă în circuitul feminin.

Paradoxal, Vica a pierdut primul meci disputat după pauza competiţională, în faţa lui Venus Williams, la Lexington. Apoi, aproape că a devenit invincibilă! Bilanţul ei în următoarele 15 partide? 14 victorii, 1 înfrângere. A câştigat titlul la Cincinnati (s-a retras Osaka înainte de finală) şi a pierdut doar în finala de la Flushing Meadows (foarte greu, cu Osaka).

În rest, Azarenka a cam făcut instrucţie cu adversarele ei. Dar ceea ce a reuşit, joi seară, în turul II de la Roma, a depşit toate aşteptările! Faţă în faţă cu campioana de la Australian Open 2020, Sofia Kenin (5 WTA), Azarenka i-a administrat acesteia un incredibil 6-0, 6-0, în 62 de minute!

Primul set a fost un „măcel“. Pentru că americanca Sofia Kenin a luat doar...8 puncte! Iar setul a durat 23 de minute. În actul secund, Kenin a opus o rezistenţă demnă, totuşi, de o campioană de Grand Slam, a mai lungit game-urile, dar tot degeaba, fiindcă, iarăşi, a pierdut la zero. De această dată, după 39 de minute.

În optimi, Azarenka o va întâlni pe Kasatkina (74 WTA).

O altă surpriză înregistrată, joi seară, la Roma a fost înfrângerea suferită de Kiki Bertens (8 WTA). În turul II, olandeza a fost învinsă de Polona Hercog (50 WTA), scor 4-6, 4-6.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: