Avem a doua semifinalistă la Turneul Campioanelor: Barty şi Kvitova au oferit un meci spectaculos, de 90 de minute

0
Ashleigh Barty

Dacă Elina Svitolina (8 WTA), deţinătoarea trofeului, şi-a asigurat prezenţa în careul de aşi încă după a doua etapă în Grupa Violet, în schimb, în Grupa Roşie, prima calificată s-a stabilit abia astăzi, după primul meci din a treia rundă.

Înaintea partidelor de joi, toate cele patru sportive rămase în competiţie în Grupa Roşie (Naomi Osaka s-a retras din cauza unei accidentări) au avut şanse de a prinde semifinalele.

Ashleigh Barty (1 WTA) s-a aflat în cea mai confortabilă situaţie, putând ajunge în careul de aşi, în anumite condiţii, inclusiv cu un set luat în duelul cu Petra Kvitova (6 WTA). Australianca de 23 de ani nu s-a complicat însă şi a învins-o categoric pe Kvitova, scor 6-4, 6-2.

Astfel, Barty a devenit a doua semifinalistă la WTA Finals 2019, după Elina Svitolina.

CITEŞTE ŞI:

Campioanele abandonului: Ştim cine e a treia semifinalistă la WTA Finals 2019 după încă un meci încheiat prematur