Astra Giurgiu o elimină pe CFR Cluj şi se califică în finala Cupei României. Dan Petrescu, săgeţi către FCSB

0
Petrescu

Astra Giurgiu este prima finalistă a Cupei României din acest an, în urma rezultatului de egalitate, scor 2-2, obţinut cu CFR Cluj, în returul semifinalelor competiţiei.

Pentru Astra au marcat Butean '34 şi Alibec '37 (pen), în timp ce pentru CFR au punctat Costache '42 şi '66. În minutulele de prelungire, Omrani s-a accidentat după un duel cu Erico şi a fost scos de pe teren cu ambulanţa şi gâtul imobilizat.

"Am primit două goluri pe dominarea noastră, iar apoi nu au ajuns la poartă. Costache a făcut un meci excelent, se antrenează foarte bine, va ajunge bine de tot,are potenţial mare. Meciul cu FC Viitorul e o finală pentru noi. Dacă pierdem, FCSB va fi în avantaj că joacă cu Astra şi Astra mereu joacă bine doar cu CFR. Astra a obţinut o calificare total nemeritată dar ăsta este fotbalul", a declarat Dan Petrescu, după meci, la Digisport.

În celălalt meci din semifinale se întâlnesc, joi, FC Viitorul şi Universitatea Craiova, în tur 2-1.

Astra: Lazar - Butean, Erico, Cestor, Radunovic - N. Roşu (Biceanu '89), R. Pires - V. Gheorghe (Begue '73), Alibec, Llullaku - Zoua (Dima '76). Antrenor: Costel Enache

CFR: Jesus Fernandez - Peteleu, Mureşan, Lang, Camora (Manea '46)- Hoban, Males - Costache, Moutinho (Ţucudean '61), A. Ioniţă (Deac '35)- Omrani. Antrenor: Dan Petrescu