ANALIZĂ Nicolae Stanciu, românul care poate ţine capul sus în Liga Campionilor Cifrele celorlalţi patru internaţionali

0
Stanciu

România are 5 fotbalişti în loturile echipelor participante în grupele Ligii Campionilor din acest sezon, dar doar unul singur, Nicolae Stanciu, la Slavia Praga, este indispensabil

Nicolae Stanciu trece printr-o perioadă foarte bună din punct de vedere fotbalistic. Internaţionalul român are prestaţii foarte apreciate în cea mai tare competiţie de club şi nu împotriva unor echipe de duzină, ci în faţa unor formaţii favorite la calificarea măcar până în semifinalele întrecerii. Chiar dacă Slavia Praga a obţinut un singur punct în primele trei meciuri, campioana Cehiei le-a scos peri albi mult mai titratelor sale adversare. Românul, coordonator de joc şi unul dintre cei mai importanţi oameni din angrenajul echipei, a ieşit în evidenţă în fiecare dintre meciurile jucate împotriva celor de la Barcelona, Inter şi Dortmund.

Stanciu peste Messi

La partida de miercuri seara, împotriva lui Messi şi compania, Nicolae Stanciu a fost unul dintre cei mai apreciaţi jucători de către francezii de la L'Equipe. Românul a primit nota 7, cu acelaşi calificativ fiind apreciaţi şi alţi doi colegi ai săi, Masopust şi Boril, marcatorul golulului Slaviei, în timp ce de la de la Barcelona, doar portarul Andre ter Stegen, cel mai bun om al catalanilor, a primit nota 7, în timp ce Leo Messi, a fost notat doar cu 6.

Din păcate, ceilalţi români din grupe Ligii Campionilor nu se pot mândri cu statutul de titular incontestabil la echipele lor.  Ianis Hagi a jucat în toate cele 3 meciuri pentru Genk, dar în două dintre ele a intrat doar pe fnal de meci, când echipa sa era deja condusă la scoruri astronomice. Singura partidă în care fiul regelui a intrat titular a fost şi cea în care Genk a avut o prestaţie onorabilă şi a scos unicul punct de până acum, 0-0 cu Napoli. La Galatasaray, Florin Andone nu a prins minute în meciul de debut şi a intrat rezervă în cel de al doilea, dar în marea confruntare cu Real Madrid a profitat de conjuctura accidentării titularului de drept, Radamel Falcao, a stat toate minutele pe teren şi a avut o prestaţie decentă.

Cirian Tătăruşanu şi Răzvan Marin au o situaţie şi mai grea. Niciunul dintre ei nu a jucat încă nici măcar un minut în Liga Campionilor, cu "lăncierul" pierzând inclusiv lotul la meciul cu Chelsea.