Ana Bogdan, capăt de drum la Hong Kong: Diferenţă mare între româncă şi o jucătoare cu două titluri de Grand Slam

0
Bogdan

Ana Bogdan (78 WTA) a obţinut, marţi, o victorie de poveste în meciul cu americanca Doleheide (131 WTA), însă, din păcate, nu s-a putut ridica, astăzi, la nivelul unei jucătoare de elită.

Ana Bogdan şi-a încheiat parcursul la Hong Kong cu un eşec în turul II într-o partidă în care a fost dominată de la început până la final.

Sportiva de 25 de ani a fost la egalitate cu Garbine Muguruza (13 WTA), campioană la French Open 2016 şi Wimbledon 2017, doar până la 1-1 în primul set. Apoi, iberica s-a dus la 5-1, înainte de a tranşa setul cu 6-2.

Diferenţa mare dintre cele două sportive s-a văzut şi în setul doi în care Muguruza a condus cu 5-0, înainte de a încheia setul cu 6-1.

România mai are o jucătoare în competiţie la Hong Kong, Monica Niculescu (87 WTA) urmând să se dueleze, joi, cu Gavrilova (34 WTA).