Ana Bogdan, capăt de drum la Hong Kong: Diferenţă mare între româncă şi o jucătoare cu două titluri de Grand Slam

Ana Bogdan (78 WTA) a obţinut, marţi, o victorie de poveste în meciul cu americanca Doleheide (131 WTA), însă, din păcate, nu s-a putut ridica, astăzi, la nivelul unei jucătoare de elită.

Ştiri pe aceeaşi temă

Ana Bogdan şi-a încheiat parcursul la Hong Kong cu un eşec în turul II într-o partidă în care a fost dominată de la început până la final.

Sportiva de 25 de ani a fost la egalitate cu Garbine Muguruza (13 WTA), campioană la French Open 2016 şi Wimbledon 2017, doar până la 1-1 în primul set. Apoi, iberica s-a dus la 5-1, înainte de a tranşa setul cu 6-2.

Diferenţa mare dintre cele două sportive s-a văzut şi în setul doi în care Muguruza a condus cu 5-0, înainte de a încheia setul cu 6-1.

România mai are o jucătoare în competiţie la Hong Kong, Monica Niculescu (87 WTA) urmând să se dueleze, joi, cu Gavrilova (34 WTA).

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: