Adversara Simonei din sferturile de la Dubai, calificare după ce a salvat 6 mingi de meci. Vezi palmaresul dintre cele două  şi ce spune despre meciul cu Halep

0

Belinda Bencici va fi adversara de joi a Simonei Halep (foto) din sferturile de finală ale turneului Dubai Tennis Championship

Elvetianca Belinda Bencici, locul 45 WTA, a invins-o pe Aryna Sabalenka, locul 9 ATP, scor 6-4, 2-6, 7-6 (7) dupa o partidă care s-a întins pe durata a 2 ore şi 29 de minute de joc şi în care a fost nevoită să salveze 6 mingi de meci. Sabalenka a parasit terenul cu ochii in lacrimi.

"Această victorie mi-a dat multă energie. Simona Halep e o campioană, se înţelege, dar nu am nimic de pierdut. Sunt foarte fericită pentru parcursul meu de până acum şi tot ce va veni de aici înainte este un bonus", a spus Bencic la final.

Scorul intalnirilor directe dintre Simona si Bencici este 1-1.

2015 - Canadian Masters - finală - hard - Belinda Bencic - Simona Halep 7-6 (5) 6-7 (4) 3-0 - abandon

2014 - Wimbledon - turul 3 - iarbă - Simona Halep - Belinda Bencic 6-4 6-1

Partida din sferturile de finala va avea loc joi, de la ora 17:00, şi va fi televizată de Digisport

Programul sferturilor de finală ale turneului de la Dubai:

Carla Suarez Navarro (Spania), locul 26 WTA - Elina Svitolina (Ucraina), locul 6 WTA;