Ţara Galilor - Franţa, meci dramatic decis de o eliminare, Japonia, prea mică în duelul cu Africa de Sud. Programul semifinalelor CM de rugby

Ţara Galilor - Franţa, meci dramatic decis de o eliminare, Japonia, prea mică în duelul cu Africa de Sud. Programul semifinalelor CM de rugby

Duminică s-au disputat ultimele două sferturi de finală ale Campionatului Mondial de rugby ce se desfăsoară în aceste zile în Japonia.

Ţara Galilor - Franţa 20-19 (10-19)

La Oita, după un meci dominat în prima parte de echipa Franţei, Ţara Galilor a profitat de eliminarea lui Vahaamahina, din minutul 49, pentru o lovitură violentă cu cotul, şi a reuşit să întoarcă rezultatul în ultimele minute. Galezii au punctat prin 2 eseuri, Wainwright '12 şi Moriarty '74, ambele transformate de Dan Bigger, care a reuşit şi alte două lovituri de pedeapsă. Francezii au reuşit 3 eseuri, Vahaamahina '5, Olivon '8, Vakatawa '31, doar două dintre acestea fiind transformate de Romain Ntamack.

Ţara Galilor: 15. Liam Williams, 14. George North, 13. Jonathan Davies, 12. Hadleigh Parkes, 11. Josh Adams, 10. Dan Biggar, 9. Gareth Davies, 8. Josh Navidi, 7. Justin Tipuric, 6. Aaron Wainwright, 5. Alun Wyn Jones (căpitan), 4. Jake Ball, 3. Tomas Francis, 2. Ken Owens, 1. Wyn Jones
Rezerve: 16. Elliot Dee, 17. Rhys Carre, 18. Dillon Lewis, 19. Aaron Shingler, 20. Ross Moriarty, 21. Tomos Williams, 22. Rhys Patchell, 23. Owen Watki

Franţa: 15. Maxime Medard, 14. Damian Penaud, 13. Virimi Vakatawa, 12. Gael Fickou, 11. Yoann Huget, 10. Romain Ntamack, 9. Antoine Dupont, 8. Gregory Alldritt, 7. Charles Ollivon, 6. Wenceslas Lauret, 5. Sebastien Vahaamahina, 4. Bernard Le Roux, 3. Rabah Slimani, 2. Guilhem Guirado (căpitan), 1. Jefferson Poirot
Rezerve: 16. Camille Chat, 17. Cyril Baille, 18. Emerick Setiano, 19. Paul Gabrillagues, 20. Louis Picamoles, 21. Baptiste Serin, 22. Camille Lopez, 23. Vincent Rattez. AGERPRES/(AS-editor: Adrian Drăguţ, editor online: Gabriela Badea)

Africa de Sud - Japonia 26-3 (5-3)

Tot duminică, la Tokyo, revelaţia turneului, Japonia a fost eliminată în sferturile de finală de Africa de Sud, Reprezentativa ţării gazdă a rezistat doar o repriză în faţa dublei campioane mondiale, partea secundă fiind controlată autoritar de echipa dn emisfera sudică.

Africa de Sud: 15 Willie le Roux, 14 Cheslin Kolbe, 13 Lukhanyo Am, 12 Damian de Allende, 11 Makazole Mapimpi, 10 Handre Pollard, 9 Faf de Klerk, 8 Duane Vermeulen, 7 Pieter-Steph du Toit, 6 Siya Kolisi (captain), 5 Lood de Jager, 4 Eben Etzebeth, 3 Frans Malherbe, 2 Bongi Mbonambi, 1 Tendai Mtawarira
Rezerve: 16 Malcolm Marx, 17 Steven Kitshoff, 18 Vincent Koch, 19 RG Snyman, 20 Franco Mostert, 21 Francois Louw, 22 Herschel Jantjies, 23 Frans Steyn

Japonia: 15 Ryohei Yamanaka, 14 Kotaro Matsushima, 13 Timothy Lafaele, 12 Ryoto Nakamura, 11 Kenki Fukuoka, 10 Yu Tamura, 9 Yutaka Nagare, 8 Kazuki Himeno, 7 Lappies Labuschagne, 6 Michael Leitch (captain), 5 James Moore, 4 Luke Thompson, 3 Koo Ji-won, 2 Shota Horie, 1 Keita Inagaki
Rezerve: 16 Atsushi Sakate, 17 Isileli Nakajima, 18 Asaeli Ai Valu, 19 Wimpie van der Walt, 20 Amanaki Lelei Mafi, 21 Fumiaki Tanaka, 22 Rikiya Matsuda, 23 Lomano Lava Lemeki

Programul semifinalelor

Sâmbătă, 26 octombrie, Yokohama, Anglia - Noua Zeelandă.

Duminică, 27 octombrie, la Yokohama,  Africa de Sud - Ţăra Galilor.

Deţinătoarea trofeului este Noua Zeelandă, care s-a impus la CM şi în 1987 şi 2011. Africa de Sud a câştigat trofeul în 1995 şi 2007, iar Anglia în 2003. Cea mai bună performanţă a Ţării Galilor la Cupa Mondială este o clasare pe locul trei la ediţia din 1987.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre: