Şocul serii în Cupa României: CFR, scor dezastruos în turul semifinalelor. Dan Petrescu, primul eşec în Gruia

0
Dan Petrescu

La patru zile după ce a învins Astra, acasă, în play-off, CFR Cluj a pierdut, categoric, pe teren propriu, în faţa formaţiei din Giurgiu, în competiţia KO.

Există, totuşi, o explicaţie pentru această transformare incredibilă a CFR-ului! Miercuri, faţă de partida din campionat, Dan Petrescu a efectuat zece schimbări în formula de start, acolo unde l-a păstrat doar pe Alex Ioniţă!

Astfel, cu o formulă de echipă alcătuită din rezerve, CFR Cluj a fost o pradă uşoară pentru Astra care s-a impus, lejer, scor 3-1 (Bud 15 / V. Gheorghe 4, Begue 35, Butean 52).

Meciul retur se va juca la Giurgiu, la 23 aprilie, însă deja Astra a luat o opţiune serioasă pentru calificarea în finala Cupei României.

În a doua semifinală, joi (ora 20.00, Digi Sport, Telekom Sport), se vor întâlni Craiova şi Viitorul pe „Ion Oblemenco“. Returul se va juca, la Ovidiu, la 23 aprilie.