Încă o surpriză uriaşă la Wimbledon: după Nadal, a fost eliminat şi deţinătorul trofeului. Murray, învins categoric

0
Andy Murray a câştigat Wimbledon în 2013

Bulgarul Grigor Dimitrov, locul 13 în lume, a dat lovitura în sferturi în faţa unui adversar, care avea o serie formidabilă la Londra în ultimii şase ani.

Favoriţii ies unul după altul la Wimbledon, la masculin. Marţi seara, Rafael Nadal a fost eliminat de puştiul australian, Nick Kyrgios, la capătul unui meci fabulos. Astăzi, s-a produs o altă surpriză de proporţii.

Britanicul Andy Murray, locul 5 în lume şi învingător la Wimbledon în 2013, a fost eliminat de Grigor Dimitrov, scor 6-1, 7-6, 6-2. A fost pentru prima oară din 2008, când Murray a părăsit Wimbledon în sferturi.

Bulgarul Dimitrov îl va întâlni în următorul meci pe Novak Djokovici, care a trecut de Marin Cilici, scor 6-1, 3-6, 6-7, 6-2, 6-2.