Încă o româncă în top 100 WTA. Sorana Cîrstea revine în clasament, după calificarea în sferturile de la Tianjin

0
Sorana Cîrstea, numărul 101 WTA FOTO Mediafax

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Tianjin (China), după ce a câştigat meciul cu cehoaica Andrea Hlavackova, disputat miercuri.

În vârstă de 24 de ani, românca s-a impus în faţa adversarei de 28 de ani, Andrea Hlavackova (174 WTA) cu scorul de 6-3, 6-0, la finalul unei partide de aproximativ o oră. Graţie acestei victorii, Sorana Cîrstea (101 WTA) va primi un cec în valoare de 5.900 de dolari şi 60 de puncte WTA, atacând din nou primele 100 de poziţii ale celor mai bune jucătoare de tenis din lume.

Conaţionala noastră pierduse meciul inaugural la ultimele trei turnee bifate, toate în China, rupând acum recordul negativ. În sferturile de fiinală, Sorana Cîrstea se va duela cu învingătoarea dintre sârboaica Jelena Iankovici (14 WTA) şi chinezoaica Saisai Zheng (112 WTA). Totodată, românca va evolua, miercuri, şi la dublu, unde face pereche cu slovena Andreja Klepaci, avându-le adversare pe Cagla Buyukakcay  şi Dana Kovinici (Turcia şi Muntenegru).

INFOGRAFIE Traiectorii în oglindă: cum au evoluat Simona Halep şi Sorana Cîrstea în ultimul an