Codul Fiscal contrazice Codul Muncii: Norma de bază mai trebuie sau nu declarată angajatorilor?

Codul Fiscal contrazice Codul Muncii: Norma de bază mai trebuie sau nu declarată angajatorilor?

Situațiile financiare anuale pentru 2011 se pot depune pana in 29 mai

In anul 2011, s-a eliminat conditia de a declara fiecarui angajator locul unde exercita functia pe care o considera de baza. Codul fiscal contine, insa, prevederi contrare acestei reglementari.

Ştiri pe aceeaşi temă

Daca inainte de modificarea Codului muncii, se aprecia ca alegerea „functiei de baza" nu era un act discretionar al salariatului, ci se punea problema consimtamantului angajatorului vizat, intrucat acesta putea stabili, cu prioritate, atributiile suplimentare (de exemplu, in caz de necesitate) ce puteau afecta desfasurarea activitatii in cadrul celorlalti angajatori, in prezent ar trebui sa nu mai existe o astfel de problema.

S-ar spune, insa, ca ar exista neconcordanta intre prevederile Codului muncii si ale Codului fiscal.

Astfel, in Codul fiscal se stipuleaza, la art. 7 alin. 1 pct. 3, ca „in cazul in care activitatea se desfasoara pentru mai multi angajatori, angajatul este obligat sa declare fiecaruia locul unde exercita functia pe care o considera de baza".

Citeşte articolul integral pe AVOCATNET.RO


Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările