Avem ce sărbători la 29 de ani de la Revoluţie?

Se împlinesc zilele acestea 29 de ani de la Revoluţia din Decembrie 1989 şi, până la ora scrierii acestui comentariu, nu prea avem indicii că s-ar pregăti sărbătorirea în vreun fel anume a victoriei ei. Ori comemorarea martirilor care au făcut-o posibilă. O singură veste bună. Trimiterea în judecată a numiţilor Iliescu Ion şi Voican Voiculescu Gelu.
Emigratie au avut irlandezii, italienii, polonezii, e ceva ce s-a mai intimplat, ne te mai vaicarii prosteste
Si intra-adevar voi 'telectualii plingaciosi si unii drojdieri nu ati realizat mare lucru
Am fost ,,dezactivat” , mesjul spulberându-se. Mai au călăii ,,rude” ?
”Avem ce sărbători la 29 de ani de la Revoluţie?” Ooo, dar cum sa nu..? Sarbatorim circul politico-mediatic la denumit ”motiunea de ..centura a lui Sică Mandolinu si Iohannel Nuclearu”, circ la care au parte din plin si vorbetii si scribii propagandei taberei mafiote ale celor doi circari caraghiosi, ambii circari reprezentand cârdașia dintre gasca de cocalari si pitipoance politice care-si spune PNL, dar si pe clovnii Securitatii de rit nou care-si spun USR, toti reusind intr-un final demn de niste lichele fripuriste politicitianiste ca ei, ca la 30 de ani de la Revolutie, sa duca in derizoriu si sa umple de penibil insasi ideea de ”opozitie..!”
Nu luati in serios postarea propagandistului pesedit cu 430 de fani. Are circumstante antenuante.
Unii au ce sarbatori , altii nu . Asa a fost de cand lumea . O mare parte din vechea nomenclatura de partid si de stat , securitate , cler ... au ajuns la bogatii , la putere ,la o influenta ... pe care nu si le-ar fi inchipuit inainte de 89 . Altii , care dupa alegerile din mai 90 ,dupa mineriade , au inteles din timp incotro merge tara au plecat in lumea larga si isi construiesc destine pe alte meleaguri ... Nu stiu care este raspunsul lor . Ceilati , imensa majoritate , cei ramasi ...am pierdut . Cred ca niste tineri , niste romani idealisti , sau naivi ...au murit inutil ... Daca si-ar fi imaginat cum ajunge Romania dupa 30 de ani de la sacrificiul lor ... ma intreb cati ar mai fi iesit in strada ?
S-a castigat dreptul de a latra si dreptul de a hoinari . S-au pierdut : vieti de fraieri idealisti , iluziile , increderea in stat , in neam , in viitor . In rest e bine .