Lucrări de Schubert, interpretate de trio-ul Evgeny Kissin, Silvia Marcovici şi Alexander Kniazev, pe 26 septembrie la Ateneul Român

Lucrări de Schubert, interpretate de trio-ul Evgeny Kissin, Silvia Marcovici şi Alexander Kniazev, pe 26 septembrie la Ateneul Român

În ultima săptămână a Festivalului „George Enescu“, melomanii au ocazia să-l asculte pe legendarul Evgeny Kissin, copilul-minune al pianului, care va concerta împreună cu Silvia Marcovici şi Alexander Kniazev, la Ateneu, pe 26 septembrie.

Ştiri pe aceeaşi temă




Ateneul Român, 17:00

Trio EVGENY KISSIN, SILVIA MARCOVICI & ALEXANDER KNIAZEV

Program:
Franz Schubert – 4 impromptus: op. 142  nr. 1 în fa minor, op. 142 nr. 3 în Si bemol major, op. 90 nr. 3 în Sol bemol major, op. 90 nr. 4 în La bemol major
Franz Schubert – Trio nr. 1 în Si bemol major op. 99


   
Opera Naţională Bucureşti, 19:00

CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

„OEDIPE“ de George Enescu
Libretul: Edmond Fleg
 
Dirijor: ADRIAN MORAR 
Regizor: ANDA TĂBĂCARU-HOGEA 
Scenograf: VIORICA PETROVICI 
Coregraf: RĂZVAN MAZILU 
Maestru de cor: STELIAN OLARIU 
 
Distribuţia:
Oedipe – ŞTEFAN IGNAT 
Tiresias – HORIA SANDU 
Creon – VICENŢIU ŢĂRANU 
Păstorul – LIVIU INDRICĂU  
Marele Preot – MARIUS BOLOŞ 
Phorbas – OCTAVIAN DUMITRU 
Străjerul – MIHNEA LAMATIC 
Teseu – ŞERBAN VASILE 
Laios – HECTOR LOPEZ 
Iocasta – OANA ANDRA 
Sfinxul – ANDRADA IOANA ROŞU 
Antigona – SIMONA NEAGU 
Meropa – ANTONELA BÂRNAT


   
Sala Mare a Palatului, 19:30

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

CORUL FILARMONICII "GEORGE ENESCU" 
Dirijor: HORIA ANDREESCU 
Dirijorul Corului: IOSIF ION PRUNNER 
 
Program:
Franz Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major S.124 
     Solist: BORIS BEREZOVSKY – pian
Gustav Mahler – Simfonia nr. 2 „Resurrection Symphony“
     Solişti: ANITA HARTIG – soprană
                 BERNARDA FINK – mezzo-soprană
   


PITEŞTI 

Casa de Cultură a Sindicatelor, 19:00

MAXIM Quartet – Turneu Naţional CLASSIC REMIX
 
HORIA MAXIM – pian
MIHAELA ANICA – flaut
FERNANDO MIHALACHE – acordeon
SĂNDEL SMĂRĂNDESCU – contrabas
 
Program:
Transcripţii şi aranjamente după lucrări de  Franz Schubert, Piotr Ilici Ceaikovski, Alexander Glazunov, Igor Stravinski, Franz Liszt, Dan Dediu



ARAD

FILARMONICA DE STAT ARAD 

Dirijor: BORJAN CANEV 
Solist: ANTAL ZALAI – vioară (laureat al Concursului Internaţional „George Enescu“ 2011)
 
Program:
George Enescu – B. Bartók

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările