Alexandra Emilianov a adus două medalii de aur pentru Moldova

0
alexandra emilianov foto fam.md

Atleta din Republica Moldova Alexandra Emilianov a câştigat două medalii de aur la Campionatul Europei, printre juniori, la aruncarea discului, care s-a desfăşurat în oraşul Tbilisi, Georgia.

În Tbilisi, Emilianov a aruncat discul la o distanţă de 58.09 metri. Astfel, i-a depăşit semnificativ pe ceilalţi concurenţi.

A doua medalie de aur sportiva noastră a obţinut-o la aruncarea greutăţii, unde a înregistrat rezultatul de 18.50 metri.

Alexandra este fiica lui Ivan Emilianov, care în această vară va reprezenta pentru a 4-a oară Moldova la o ediţie a Jocurilor Olimpice.

La europenele de juniori de la Tbilisi s-a remarcat şi Alexei Oleinic. El s-a clasat pe locul 2 la aruncarea suliţei, cu rezultatul de 74.49 metri.

În anul 2015, Alexandra Emilianov a cucerit medalia de aur la Campionatul Mondial la aruncarea discului, printre juniori din oraşul Cali, Columbia.