VIDEO Campionii mondiali, de neoprit la Chişinău. Naţionala de fotbal a Moldovei a pierdut în faţa Franţei cu scorul de 1-4

0
Mbappe

Naţionala de fotbal a Moldovei a jucat vineri, 22 martie, la Chişinău, împotriva campioanei mondiale, Franţa, primul meci din grupa H a preliminarilor pentru Campionatul European 2020.

Campioana mondială a început partida cu Moldova într-o formulă extrem de ofensivă, cu Mbappe, Giroud şi Griezmann în atac, reuşind să domine categoric prima repriză.

Elevii lui Alexandru Spiridon au menţinut scorul alb pe tabelă doar primele 24 de minute, când atacantul lui Atletico Madrid, Antoine Griezmann, a deschis scorul printr-o lovitură superbă din volei, în urma unei pase de excepţie venite de la mijlocaşul lui Munchester United, Paul Pogba.

Peste trei minute, acelaşi Griezmann a contribuit la golul doi al francezilor, după ce a executat perfect o lovitură de la colţul terenului, reluată cu capul în poarta apărată de Alexei Koşelev de către Raphael Varane (Real Madrid). În minutul 36, Oliver Giroud a marcat golul trei, după o pasă primită de la Blaise Matuidi (Juventus).

Repriza a doua a fost ceva mai echilibrată. Totuşi, pe finalul partidei, în minutul 87, francezii au reuşit să marcheze golul 4, prin Kylian Mbappe (PSG), după o eroare a defensivei moldoveneşti.

Golul de onoare al Moldovei a fost marcat în minutul 89 de atacantul de 25 de ani al Petrocub Hânceşti, Vladimir Ambros.