Tricolorii remizează cu belarușii la primul meci după revenirea lui Ion Caras la timona echipei

0
Jucătorii celor două echipe nu au reușit să marcheze nici măcar un gol

Selecționata Republicii Moldova a obținut un rezultate de egalitate în primul său meci din acest an - amicalul cu echipa din Belarus.

La revenirea pe banca tehnică a naționalei noastre după o pauză de 15 ani, antrenorul Ion Caras a avut mari emoții în debutul meciului-test cu Belarus. De altfel și pentru antrenorul advers, Gheorghi Kondratiev, meciul de miercuri a fost unul de debut la timona adversarei.

În partida disputată la Antalya, adversara a putut deschide scorul de patru ori în primele 20 de minute, însă Fortuna ne-a zâmbit de fiecare dată. Spre finalul primei reprize au apărut primele ocazii și la poarta belarușilor, însă goalkeaperii și-au păstrat porțile închise.

La pauză antrenorii tricolorilor au efectuat mai multe schimbări și jocul ușor s-a animat, însă, la finele celor 90 de minute de joc, arbitrul lituanian Gedeminas Majeika a consemnat scorul „alb" de 0-0.

Este de remarcat că în lotul de bază al moldovenilor a fost inclus, după o pauză de șase ani, și mijlocașul Serghei Kovalciuk de la Cernomoreț Odesa.

În disputa cu belarușii, antrenorul Ion Caras a mizat pe fotbaliștii: Stanislav Namașco (Artiom Gaiduchevici, 46), Igor Armaș (Petru Racu, 46), Victor Golovatenco, Semion Bulgaru, Alexandru Epureanu, Alexandru Gațcan (Andrei Cojocari, 79), Vitalie Bordian, Serghei Kovalciuk (Gheorghe Andronic, 63), Eugen Sidorenco, Artur Patraș (Radu Catan, 46), Igor Picușeac (Serghei Alexeev, 55).