SUEDIA - MOLDOVA 2-1. Suntem prea mici pentru Europa mare

0

Selecționata Moldovei, antrenată de românul Gabi Balint a susținut astăzi meciul ordinar din cadrul grupei preliminare E, în deplasare, în compania Suediei.

După ce a obținut două victorii în patru meciuri anterioare, reprezentativa tricolorilor, păstra încă șanse de a accede în finala Euro-2012. În aceste condiții, meciul de la Solna cu Suedia era unul decisive pentru stabilirea unor obiective cu referire la evoluția ulterioară în grupa preliminară E.

Meciul cu Suedia a început cu atacuri furibunde și insistente ale gazdelor, avându-l ca vârf de lance pe redutabilul Zlatan Ibrahimovici. Defensiva moldoveană însă, s-a descurcat foarte bine în prima jumătate de oră și au respins toate atacurile adversarilor.

În minutul 30, scandinavii au marcat un gol norocos. Mikael Lustig a intrat în careu și a centrat de pe partea dreaptă, dar balonul deviat de Igor Armaș l-a păcălit pe portarul Namașco și a intrat în poarta tricolorilor.

Pe final de primă repriză un incident neplăcut a avut loc în careul moldovenilor. Arbitrul german Knut Kircher a dictat penalty pentru un fault din spate al lui Racu asupra lui Ibrahimovic, "victima" hotărând și să execute lovitura. Stanislav Namașco nu a fost timorat de statutul atacantului suedez și a parat șutul, echipele intrând la vestiare la scorul de 1-0.

În mitanul secund, ocazii de a marca au avut ambele echipe, însă golul doi a fost înscris abia în minutul 82, și tot de suedezi. Sebastian Larsson a șutat imparabil de la zece metri. În ultimul minut regulamentar, "polonezul" moldovenilor Alexandru Suvorov care a avut o prestație excelentă în această seară, a reușit să marcheze primul gol al tricolorilor în istoria meciurilor moldo-suedeze, la nivel de selecționate.

Astfel, meciul Suedia - Moldova s-a încheiat cu scorul de 2-1, și discipolii lui Gabi Balint revin acasă fără nici un punct din promenade scandinavă.

Într-un alt meci al grupei, Olanda a învins Ungaria cu un scor de hochei, 5-3.