Milsami se îndepărtează de titlu în campionatul de fotbal al Republicii Moldova

0

Etapa a 27-a, prima din returul campionatului republican de fotbal în Divizia Națională a consemnat o "ploaie de goluri" și o mare surpriză.

Milsami Orhei, echipă cotată cu șanse mari la titlu înaintea noului sezon fotbalistic a suferit o nouă înfrângere în competiția internă din Republica Moldova. Evoluând în compania uneia dintre outsiderele turneului, Nistru Otaci, discipolii lui Fane Stoica au fost învinși cu scorul de 1-2 și s-au îndepărtat la zece puncte distanță de Sheriff, aflată actualmente pe locul doi.

Meciul de la Vadul lui Vodă a început foarte bine pentru orheieni care au deschis tabela deja în minutul opt prin Gheorghe Boghiu. La finele primei reprize, Burghiu reușește egalarea pentru Nistru și, la vestiare, echipele au plecat la un scor de 1-1. În minutul 60, Sergiu Grițuc reușește lovitura de grație, marcând golul victoriei pentru otăceni. Scor final 2-1 în favoarea Nistrului și Milsami este aproape de a pierde podiumul, acumulând doar 52 de puncte, cu unul mai mult decât Iskra-Stal și Olimpia, echipe clasate pe locurile patru și cinci.

Râbnițenii au reușit scorul etapei a 27-a (6-1) confruntându-se cu Dinamo Tighina. Un scor categoric a obținut și Sheriff Tiraspol care a învins cu 5-1 pe Găgăuzia Comrat.

În alte meciuri au fost consemnate rezultatele: Rapid Ghidighici - Academia UTM 4-2, Zimbru Chișinău - FC Tiraspol 1-0 și Olimpia Bălți - FC Costuleni 0-0. Reamintim că vineri, în devans, Dacia Chișinău a trecut de Sfântul Gheorghe Suruceni cu 3-0.

În clasamentul la zi conduce Dacia cu 62 puncte acumulate, urmată de Sheriff (60) și Milsami (52 puncte).