Judocanul Victor Scvorţov şi-a mărit şansele de calificare la Olimpiadă

0
Victor Scvorţov (în alb) luptă cu gândul la turneul olimpic din Londra

Luptătorul din Tighina, Victor Scvorţov (categoria de greutate de până la 73 de kilograme) a devenit, premiant la etapa ordinară a Cupei Mondiale de judo, desfăşurată la Praga.

Judocanul moldovean a urcat pe treapta a doua a podiumului de premiere după ce a trecut de Giovanni Di Cristo (Italia), Vaclav Sedmidubsky (Cehia), Jan Gosiewski (Marea Britanie), Iosef Palelaşvili (Israel), Marcel Ott (Austria), şi a cedat în finală doar reprezentantului Franţei, Florent Urani (Franţa).

În categoria de 81 de kilograme au concurat doi sportivi din oraşul Hânceşti. Vadim a învins în trei meciuri şi s-a clasat pe locul şapte, în timp ce Valeriu Duminică a învins în primul meci disputat, dar a cedat în partida a doua.

La 66 de kilograme, Igor Soroca a suferit înfrângere în etapa inaugurală a competiţiei din Cehia.

Potrivit datelor federaţiei internaţionale de judo, Victor Scvorţov (73 kg), Sergiu Toma (81) şi Ion Remarenco (90) păstrează şanse de a obţine bilete de acreditare la Jocurie Olimpice de la Londra.

Cel mai bine poziţionat în clasamentul olimpic mondial dintre ei este Sergiu Toma (locul 9). Primii 22 în fiecare categorie de greutate obţin dreptul de a participa la Olimpiadă.