Iskra-Stal a obţinut prima victorie la Cupa Comunităţii

0

Vicecampioana Moldovei a învins ieri formaţia Neftci Kocikor-Ata (1-0) și poate ajunge în optimile turneului . Meciul a fost echilibrat cu o serie de ocazii la ambele porţi, iar ucraineanul Alexandru Suciu a marcat unicul gol al râbniţenilor.

În oraşul rusesc Sankt-Petersburg a demarat ediţia ordinară a Cupei Comunităţii, turneu care se desfăşoară începând din anul 1993 şi la care, tradiţional, participă învingătoarele campionatelor din statele ex-sovietice. În ultimul timp însă, liderele fotbalului boicotează competiţia, astfel că, în lupta pentru locurile premiante se angrenează nu doar campioanele.

La ediţia 2011 a competiţiei, Moldova este reprezentată de Iskra-Stal Râbniţa, care evoluează în grupa A, având în calitate de adversare formaţii din Azerbaidjan, Tadjikistan şi Kârgâzstan.

KILIKEVICI NU A MAI MARCAT

În debutul competiţiei, moldovenii au jucat cu modesta formaţie Istiklol, campioană a Tadjikistanului. Meciul a fost unul foarte plictisitor şi a dezamăgit puţinii microbişti prezenţi în tribune. Cele mai animate au fost primele minute ale reprizei secunde când adversarele au făcut schimb de goluri. Reuşita râbniţenilor a fost semnată de Vladimir Kilikevici.

În meciul de ieri cu Neftci Kocikor-Ata (Kîrgîzstan), Iskra-Stal avea nevoie imperioasă de victorie pentru a spera la o eventuală calificare în optimile de finală ale competiţiei. Pe de altă parte, jucătorii asiatici veneau după o înfrângere usturătoare (0-3) în meciul cu Inter Baku şi doreau să se reabiliteze în faţa suporterilor.

Comparativ cu meciul inaugural, tehnicianul ucrainean al râbniţenilor a decis să opereze câteva modificări în grila de start. Astfel portarul Vladimir Livşiţ l-a înlocuit pe Anatolie Cebotari, iar în atac s-a mizat pe marcatorul din partida cu Istiklol,Vladimir Kilikevici.

Meciul a fost mult mai animat decât întâlnirea cu formaţia din Tadjikistan, însă componenţii celor două echipe au comis multe erori şi nu au reuşit să creeze presiune la poarta adversă.

Pe parcursul primei părţi a meciului, vicecampioana Moldovei s-a aflat aproape în permanenţă în jumătatea de teren a adversarilor, dar la vestiare, cele două formaţii au plecat cu un scor alb de 0-0.

După pauză scenariul partidei nu s-a schimbat. Râbniţenii atacau insistent, iar Neftci a mizat pe „arma" contraatacului.

Cu un sfert de oră până la finalul întâlnirii, fotbalistul ucrainean Alexandru Suciu a înscris unicul gol al partidei şi a consemnat o victorie extrem de importantă pentru noua sa echipă de club. El a venit în această iarnă la formaţia nistreană de la PFK Sevastopol, împreună cu noul antrenor al echipei, Valeri Cialîi şi va juca la Râbniţa cel puţin până în vară.

NEFTCI - ISKTA-STAL 0-1

Neftci: Kașuba - Keker, Koreak, Nedelkovic, Rahmanjonov, Mamatov, Pilipas (căpitan), Tarasov, Boiko, Blagovic, Djumataev. Antrenor: Aleksandr Kristinin.
Iskra-Stal: Livşiţ, Gafina (căpitan), Casian, Costrov (D. Popovici, 46), Novicov, Gorodeţchi (Nudnîi, 62), Rudac, Kilikevici (Cebotariov, 46), M. Cebotari, Valuţă, Suciu. Antrenor: Valeri Cialîi.
Arena „Zenit": 150
Arbitru: Evgheni Turbin (Rusia)
Gol: '74, Suciu

În al doilea meci al grupei, Inter Baku a învins cu 3-0, pe Istiklol.

Mâine, la ora 11.00, în sala „Peterburgski" se va disputa derbiul grupei A între Inter Baku şi Iskra-Stal.

O singură remiză în două etape

Iskra-Stal Râbniţa și Istiklol Dușanbe sunt unicele participante la Cupa Comunităţii care au remizat în primele două etape ale turneului din Sankt-Petersburg. Formaţiile evoluează în grupa A a competiţiei, meciul lor direct din prima etapă încheindu-se cu scorul de 1-1.

Autoarea celor mai categorice rezultate este tot din grupa A preliminară. Adversara de mâine a moldovenilor, echipa azeră Inter Bakî a repurtat două victorii cu scorul similar de 3-0, în meciurile cu Istiklol și Neftci.