Halterofilul Anatolie Cîrîcu aduce a doua medalie olimpică pentru Republica Moldova

0

Sportivul din Cahul a câștigat medalia de bronz la categoria 94 de kilograme, reușind să ridice la proba smus 181 de kilograme, iar la aruncat 226 de kilograme.

Halterofilul nostru a ratat ultima încercare la 228 de kilograme, nu și medalia de bronz. Halterele ne aduc a doua medalie la Londra, după ce duminică Cristina Iovu s-a clasat de asemenea pe a treia treaptă a podiumului.

În această seară kazahul Ilia Ilin și rusul Alexand Ivanov au făcut spectacol, bătând de două ori recordul olimpic și odată pe cel mondial. Ilin a fost excepțional, reușind un total de 418 de kilograme.

Sportivul nostru a fost felicitat, la festivitatea de premiere, de Nicu Vlad, vicepreședintele Federației Internaționale de Haltere, cu care a schimbat câteva vorbe.

Dacă autoritățile se țin de cuvânt, Cîrîcu va primi o primă de 80.000 de euro și un apartament cu două camere.

În acest moment, Moldova împarte locurile 49-50 cu Grecia în clasamentul general pe națiuni.