HALTERE/ Campionul european Oleg Sârghi a câştigat 7.000 de euro din partea Ministerului Tineretului şi Sportului, pentru medaliile obţinute în competiţia de la Kazan

0

Dublul medaliat cu aur la campionatul european de haltere, Oleg Sârghi a revenit în Republica Moldova, după participarea sa cu succes la competiția din Kazan (Rusia).

El a fost întâmpinat la Aeroportul Internațional Chișinău de către părinţi, prieteni, dar şi de către Ministrul Tineretului şi Sportului, Ion Cebanu, care i-a promis şi 120 de mii de lei pentru medaliile cucerite, în conformitate cu legislația în vigoare.

Campionul va primi din partea ministerului de profil câte 60 de mii de lei pentru fiecare dintre cele două medalii de aur câştigate, în timp ce Ghenadie Dudoglo va fi premiat cu 30 de mii de lei pentru distincția de bronz cucerită.

Împreună cu învingătorul campionatului european la Chişinău au sosit Alexandru Şpac, care a ocupat locul 4 la Europene şi Alexandru Dudoglo, care din cauza unei accidentări nu a putut continua lupta pentru o medalie.