GHINION Tricolorii vor juca cu rușii în sferturile de finală ale Cupei Comunității

0

După ce au reușit o calificare dramatic în play-off dintr-o grupă cu Ucraina, Letonia și Kîrgîzstan, selecționata de tineret a Moldovei a dat peste cel mai tare adversar în sferturile Cupei CSI de la Sankt Petersburg.

Reprezentativa gazdelor este considerată una din favoritele turneului și a acces în această fază a competiției după ce a învins, în grupa A, selecționatele Estoniei și Kazahstanului, și a remizat cu Turkmenistanul.

Pentru competiția din aceste zile, antrenorul adversarei noastre, Nikolai Pisarev a convocat 23 de fotbaliști. Majoritatea dintre ei nu au jucat în meciul cu moldovenii din preliminariile Euro-2013, care a avut loc în toamnă la Tiraspol, când am fost umiliți cu 0-6.

Meciul cu rușii de la Sankt Petersburg va avea loc miercuri, de la ora 18.00. În caz de victorie asupra rușilor, tricolorii vor juca în semifinale cu învingătoarea meciului Iran - Letonia. În alte partide din cadrul sferturilor de finală se vor întâlni: Ucraina - Lituania și Kazahstan - Belarus.