Germania - Italia 1-2. Dubla lui Balotelli califică "Squadra Azzurra“ în finala Euro-2012

0
Balotelli a făcut spectacol în meciul cu Anglia

Naţionalele de fotbal ale Germaniei şi Italiei s-au întâlnit, joi, de la ora 21.45, la Varşovia, în semifinalele Campionatului European din Ucraina şi Polonia. Meciul s-a încheiat cu victoria Italiei, care obţine calificarea în finala competiţiei.

Italia a reuşit să bată Germania cu 2-1 şi va juca finala cu Spania. Meciul a fost dominat în cea mai mare parte de Italia, în timp ce echipa germană a reuşit doar în ultimele minute să bată un gol din penalti prin Mesut Ozil.

Mario Balotelli a reuşit în sfârşit să demonstreze eficienţă, reuşind o dublă în poarta Germaniei: în minutul 20 şi în minutul 36.

Echipele de start
GERMANIA: Neuer - J. Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Kroos, Ozil, Podolski - Gomez. Antrenor J. Low
Rezerve: Wiese, Zieler, Schmelzer, Howedes, Mertesacker, Gundogan, Schurrle, Müller, Bender, Gotze, Reus, Klose.

ITALIA: Buffon - Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Marchisio, Pirlo, De Rossi, Montolivo - Balotelli, Cassano. Antrenor C. Prandelli
Rezerve: Sirigu, De Sanctis, Ogbonna, Abate, Motta, Giaccherini, Diamanti, Nocerino, Di Natale, Borini, Giovinco.

Arbitru: Stephane Lannoy (Franţa)