FOTBAL Stadionul din Orhei poartă noroc georgienilor. Moldova (U-21) - Georgia (U-21) 2-2

0

Jucătorii din Georgia au obținut o victorie și o remiză în disputa cu fotbaliștii din Moldova în ultimele două luni pe această arenă. Dacă în luna iulie Dinamo Tbilisi a trecut de Milsami (3-1) într-un meci oficial, amicalul dintre naționalele de tineret ale Moldovei și Georgiei s-a încheiat cu remiză (2-2).

Decizia Federației Moldovenești de Fotbal de a organiza meciul amical dintre echipele de tineret ale Moldovei și Georgiei la Orhei a fost una deosebit de inspirată pentru fanii locali care au devenit martorii a patru goluri și multe ocazii spectaculoase create la ambele porți.

În lotul de bază antrenat de Sergiu Chirilov a fost inclus și un debutant: Serghei Gheorghiev, de la Sheriff Tiraspol.

Meciul a început cu o ușoară dominare a gazdelor, la finalizare însă, defensiva georgiană a jucat impecabil și reușea să diminueze pericolul de la poarta lui Tornike Zarkua. În prima jumătatea de oră, moldovenii și-au trecut în cont cel puțin patru ocazii prin căpitanul Artur Ioniță, și mijlocașul Gheorghe Andronic, dar fără fructificare pe tabela de marcaj.

Georgienii au mizat pe contraatac și, în minutul 32, au deschis tabela, golul fiind înscris de Irakli Shekiladze, ieșit față-n față cu goalkeaperul tricolorilor, Denis Rusu. După acest moment, tot moldovenii s-au aflat la cârma jocului, dar prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-1, în favoarea oaspeților.

În pauză, timonierul georgienilor Otar Gabelia a operat patru schimbări simultan, fiind înlocuit inclusiv și portarul Zarkua. După un schimb de alte două ocazii la ambele porți, a făcut prima schimbare și moldoveanul Sergiu Chirilov - mijlocașul Radu Gânsari a luat locul atacantului Tudor Starciuc. În continuare georgienii l-au testat cu două șuturi de la distanță pe portarul de la CSCA-Rapid, Denis Rusu, dar nu au reușit să îl învingă.

În minutul 65 al partidei, fundașul caucazienilor Lasha Kalandadze l-a faultat în propriul careu pe căpitanul adversarilor Artur Ioniță, și centralul Ghenadie Sidenco a dictat lovitură de la 11 metri. Orghe Andronic a șutat cu exactitate și a egalat tabela - 1-1.

În minutul imediat următor, la naționala de tineret a Moldovei a fost consemnat încă un debut. Mihail Plătică, care în această vară s-a transferat de la Sfântul Gheorghe la Academia UTM, a îmbrăcat în premieră tricoul selecționatei, înlocuindu-l pe Vadim Costandachi. Ulterior alți doi fotbaliști au debutat în lotul tricolorilor. Este vorba despre Nicolae Triboi și Igor Lambarschi (ambii de la Academia UTM).

Cu șase minute până la final, georgienii din nou au preluat avantajul pe tabelă. Mijlocașul Zakaria Beglarișvili l-a servit cu o pasă în careu pe Irakli Kobalia, care a trimis elegant balonul în poarta lui Rusu.

Minutul 90 al meciului nu a însemnat și finalul partidei, centralul Ghenadie Sidenco dictând șase minute de prelungiri. Aproape de încheierea jocului, oaspeții l-au doborât în careu pe fundașul Sheriff-ului Alexandru Scripcenco și, Constantin Mandricenco a stabilit scorul final de 2-2, tot din lovitură de la 11 metri.

Selecționata Moldovei a folosit următoarea garnitură de jucători: Denis Rusu - Alexandru Leu, Vadim Costandachi, Artur Ionita (73, Igor Lambarschi), Constantin Mandricenco, Gheorghe Andronic (70, Nicolae Triboi), Serghei Gheorghiev (88, Alexandru Scripcenco), Tudor Starciuc (54, Radu Gânsari), Maxim Hovanschi, Serghei Diulgher, Ion Jardan. Andrenor: Sergiu Chirilov.

Oaspeții au evoluat cu fotbaliștii: Tornike Zarkua (46, David Legashvili) - Lasha Kalandadze, Irakli Khutsidze, Tornike Tarhnishvili (46, Tornike Okriashvili), Nikoloz Jishkariani, Givi Ioseliani, Nika Dzalamidze (46, Irakli Kobalia), Irakli Shekiladze (81, Zakaria Beglirishvili), George Chanturia (46, Jambul Jigauri) , Nikoloz Apakidze, Nika Kvekveskiri, Valeri Qazaishvili (80, Luka Guguchia), Zviad Sikharulia. Antrenor: Otar Gabelia.