FOTBAL/ Moldova a învins România în debutul Cupei FMF

0

În prima zi a ediției a XII-a a turneului internațional de juniori organizat de Federația Moldovenească de Fotbal, selecționata Republicii Moldova s-a confruntat cu echipa similar a României și a învins cu scorul la limită de 1-0.

Meciul a început foarte bine pentru echipa antrenată de moldoveanul Veaceslav Rusnac, care a reușit să deschidă tabela deja în minutul al doilea prin Eugen Rebenja. Acesta a fost, practic unica ocazie clară de gol la poarta apărată de Cojocaru. În continuare, până la finalul meciului balonul nu a mai poposit în nici o poartă și arbitrul Alexandru Tean a consemnat victoria finală a moldovenilor.

Într-un alt meci, pe stadionul din Orhei s-au confruntat selecționatele Unde-17 ale Azerbaidjanului și Lituaniei.

Prima repriză a fost la discreția juniorilor baltici care au deschis scorul în minutul 24 prin Rakauskas. Imediat după pauză, azerii au beneficiat de un penalty și O. Aliyev a reușit să egaleze tabela. Peste numai șase minute Manafov a înscris golul doi al echipei Azerbaidjanului și discipolii lui Tebriz Hasanov au repurtat o victorie nesperată cu scorul de 2-1.

Joi, în a doua etapă a Cupei FMF se vor confrunta cu Lituania iar Azerbaidjan va juca cu România.