FOTBAL Ghinionul lui Gabi Balint pe stadionul din Nikosia. Vezi cum a jucat Republica Moldova în amicalul cu Cipru

0

Jucătorii din selecționata de seniori a Moldovei au „picat" ultimul test înaintea meciului cu Finlanda din luna septembrie.

CIPRU - MOLDOVA 3-2 (1-2)

Cipru: Tassos Kissas, Sawa Poursaitidis, Marios Ilia, Giorgos Merkis, Sinisa Dobrasinovic, Chrysostomous Michael, Marinos Satsias, Andreas Avraam, Giannis Okkas, Ilias Charalambous, Giorgos Efrem. Antrenor: Angelos Anastasiadis (Grecia).

Moldova: Nicolae Calancea, Eugen Cebotaru (61, Valeriu Ciupercă), Petru Racu (87, Denis Ilescu), Igor Armaș, Vadim Bolohan (Eugen Sidorenco, 78), Stanislav Ivanov, Alexandru Iepureanu, Alexandru Suvorov, Igor Țâgârlaș (Maxim Potârniche, 61), Anatol Cheptine (Iulian Erhan, 71), Gheorghe Ovseanicov (Anatol Doroș, 61). Antrenor: Gabi Balint (România).

Echipa națională a Ciprului nu face parte din categoria reprezentativelor fruntașe de pe continental European și, din aceste motive, fanii moldovenilor așteptau cu mult optimism o victorie obținută de favoriții săi. Mai ales că, formația gazdelor a mizat exclusiv pe fotbaliști din campionatul intern, iar în lotul moldovenilor a revenit, după o accidentare, căpitanul Alexandru Epureanu.

Meciul de pe insula cipriotă a început însă cu ghinion pentru discipolii lui Gabi Balint. Deja în minutul 13 (!?), mijlocașul de la Omonia Nicosia, Andreas Avraam a reușit să deschidă contul golurilor din această confruntare. Bucuria gazdelor însă, a durat doar zece minute, deoarece la mijlocul primei reprize, Igor Armaș a marcat primul său gol pentru echipa națională.

Discipolii lui Gabi Balint au încheiat pe o notă majoră prima parte a meciului, marcând încă un gol în prelungirile reprizei. După o centrare perfectă a lui Petru Racu, atacantul de la Olimpia Bălți, Gheorghe Ovseanicov a trimis balonul în poartă, stabilind scorul la pauză - 2-1 în favoarea tricolorilor.

Nici după revenirea de la vestiare golurile nu au lipsit de pe stadionul GSP, dar din păcate ele au poposit doar în poarta apărată de goalkeaperul Zimbrului, Nicolae Calancea.

În minutul 51, Andreas Avraam a perfectat o dublă, iar în penultimul minut regulamentar, mijlocașul de origine muntenegreană, Sinisa Dobrasinovic a marcat golul victoriei gazdelor și meciul s-a încheiat cu rezultatul de 3-2.