FOTBAL Divizionarele B au fost eliminate din Cupa Moldovei

0
EDUARD BÂZGU Radu Gânsari (în alb) a înscris unicul gol al Academiei UTM

Miercuri s-au disputat patru meciuri din cadrul Cupei Moldovei la fotbal, ediția 2011-2012.

Cea mai interesantă partidă a avut loc pe stadionul Universității Tehnice din capitală, unde echipa Academia UTM s-a confruntat cu FC Veris Drăgănești (Sângerei), una din cele două reprezentante ale Diviziei B, rămase în concurs.

Tehnicianul studenților, Veaceslav Rusnac și-a avertizat preventiv discipolii că, deși a fost fondată în urmă cu doar două luni, echipa adversarilor este una mult mai puternică decât nivelul eșalonului fotbalistic inferior.

Jucătorii de la Veris au pornit în atac din primele minute ale meciului și, deja după câteva minute, experimentatul fotbalist Iurie Romaniuc a nimerit bara porții studenților fiind foarte aproape de a deschide scorul. Până aproape de finalul jocului nici una dintre echipe nu a reușit să înscrie și se părea că arbitrul Vadim Dediniov va fi nevoit să dicteze reprize de prelungiri. Dar o greșeală regretabilă a fundașului de la Drăgănești, Ion Castraveț în careul de pedeapsă al propriei echipe s-a soldat cu un penalty acordat de central. Radu Gânsari a înscris fără emoții și Academia UTM a învins cu 1-0.

Din turneu a fost eliminată și cea de-a doua reprezentantă a Diviziei B, Kolos Copceac care a pierdut în fața echipei Sfântul Gheorghe Suruceni cu același scor, 0-1.

În alte meciuri s-au înregistrat rezultatele: Nistru Otaci - Dinamo-Auto Ternovca 2-1 și Găgăuzia Comrat - Universitatea Agrară Chișinău 6-3.