FANTASTIC! Platina Chișinău a învins în Campionatul României

0

Premieră absolută în hocheiul pe gheață din Republica Moldova. Fondată în 2010, echipa de juniori Platina Chișinău a devenit campioană a României.

Gruparea chișinăuiană patronată de Sergiu Ciobanu și antrenată de rusul Igor Glebov, a trecut ca printre jaloane de toți adversarii din campionatul din dreapta Prutului. Ea a trecut consecutiv de toate etapele Ligii Naționale Române de juniori Under-18 și s-a calificat în marea finală a turneului, alături de echipa SC Miercurea Ciuc.

Conform programului competițional, pentru desemnarea campioanei urmau să se desfășoare meciuri directe dintre finaliste după sistemul "cel mai bin din trei partide". În primul meci care a avut loc joi la Miercurea-Ciuc, tinerii hocheiști din Chișinău au învins cu 6-4.

În aceste condiții, o victorie în al doilea meci le putea aduce prestigiosul titlu de campioană a României. Astăzi această confruntare s-a disputat la patinoarul din Galați.

Platina a început mai prost meciul și s-a văzut condusă deja în minutul cinci al primei reprize, când a înscris Hunor Martom. Basarabenii s-au "aruncat" în atac și cu trei minute până la finalul primei părți a jocului au egalat tabela. Roman Zubcov a fost autorul golului.

După prima pauză, Platina a trecut la conducere pe tabelă înscriind prin același Zubcov. După ce a dat primele două pase de gol, Nichita Gorbunov și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor la mijlocul reprizei secunde. În ultima repriză, ciucanii au reușit să reducă din handicap.

Potrivit jurnalsportiv.md, cu cinci minute până la final, la poarta echipei din Miercurea-Ciuc a izbucnit o altercație care putea să se transforme într-o bătaie generală, însă arbitrii au anulat incidental eliminând câte un hocheist din fiecare echipă.

În pofida atacurilor insistente ale hocheiștilor din România, meciul Platina - SC Miercurea Ciuc s-a încheiat cu scorul de 3-2, și Platina devine campioană a României în premieră absolută.

Echipa din Chișinău a evoluat în următoarea componență: Maxim Nesim, Sergiu Gunico - portari, Artiom Teabcenco, Timur Ghelemhanov, Ascar Comalov, Roman Zubcov, Nichita Gorbunov, Pavel Râbin, Artiom Şulpin, Anton Medvedev, Max Hohrev, Sergiu Macari, Andrei Petrov, Camil Safin, Petru Calişco - jucători de câmp.