DIVIZIA NAȚIONALĂ/ Liderii clasamentului obțin victorii previzibile

0

Campioana în exercițiu a Republicii Moldova Sheriff Tiraspol şi vicecampioana Dacia Chişinău rămân la egalitate de puncte în fruntea topului Diviziei Naţionale de fotbal, după ce s-au impus în etapa a 30-a în faţa lui Milsami Orhei şi, respectiv, Olimpia Bălţi.

"Viespile" din stânga Nistrului s-au confruntat pe teren propriu cu echipa orheeană Milsami antrenată de românul Ștefan Stoica și s-au impus cu 2-1.

Jymmy Franca a deschis tabela pentru "sheriffi" în minutul 23, iar coechipierul său Kassenu a dublat avantajul pe final de mitan, la pauză scorul fiind 2-0. În debutul părții secunde a meciului, Gheorghe Boghiu a redus din handicap și meciul s-a încheiat cu 2-1 în favoarea gazdelor. Sheriff îşi păstrează prima poziţie în clasament graţie avantajului luat în meciurile directe cu "lupii galbeni", dar şi golaverajului mai bun.

La Chișinău, Dacia a învins cu 2-0 Olimpia Bălţi înscriind ambele goluri pe final de meci prin Ghenadie Orbu (minutul 82) și Alexandru Dedov (85). În aceste condiții Dacia rămâne pe locul secund la egalitate de puncte cu Sheriff.

În alte meciuri s-au consemnat rezultatele: Sfântul Gheorghe Suruceni - FC Tiraspol 0-1, Dinamo Tighina - AcademiaUTM Chișinău 1-1, FC Costuleni - Rapid Ghidighici 0-0, Nistru Otaci - Zimbru Chișinău 2-4 și Găgăuzia Comrat - Iskra-Stal Comrat 0-3.