CICLISM/ Învingători din Rusia și Ucraina la Cupa Președintelui

0
Rusul Ilia Kovun a savurat din șampania campionilor

Dumitru Olaru, student la Universitatea Tehnică din Moldova, a câştigat, duminică, cursa de amatori din cadrul ediției a opta a Cupei Preşedintelui la ciclism.

Cursa rezervată amatorilor a reunit circa 350 de participanţi și s-a desfășurat pe traseul bulevardul Ştefan cel Mare - Calea Orheiului - Columna. Cel mai tânăr dintre participanți a fost Dumitru Glazunov, în vârstă de opt ani. Concurenţii au evoluat pe biciclete proprii. Lungimea traseului de concurs a fost de aproximativ 1,5 kilometri. Toţi participanţii au primit din partea organizatorilor maiouri şi chipiuri.

Anterior a avut loc și cursa internațuională a profesioniștilor la care au participat, în premieră, rutieri din zece țări: Armenia, Belarus, Bulgaria, Cipru, Kazahstan, Letonia, R. Moldova, România, Rusia, Ucraina.

Concursul profesioniștilor din acest an a fost dominată din sportivii din Rusia şi Ucraina. În categoria de până la 17 ani s-a impus Ilia Kovun din Moscova, iar în categoria de până la 19 ani a învins Vladimir Djus din Doneţk.

Pentru desfăşurarea evenimentului au fost cheltuiţi 660000 mii lei. Dintre aceştea, doar 74000 au fost acordaţi de Ministerul Tineretului și Sportului.