Academia UTM a clacat la Tiraspol

0

Echipa de fotbal Academia UTM Chişinău a pierdut trei puncte în a doua deplasare la Tiraspol din această săptămână. Dacă în partida cu multipla campioană Sheriff „academicienii" au smuls un egal surprinzător, jocul cu FC Tiraspol, disputat joi după-amiază, a fost unul mai puțin fericit pentru oaspeții din capitală. Ambele meciuri au fost meciuri transferate din etapele Diviziei Naționale.

În prima jumătate de oră a meciului, jucătorii celor două echipe s-au ocupat de tatonarea adversarilor. Minutul 31 a fost unul cu noroc pentru tiraspoleni, care au deschis tabela, prin golul marcat de Dumitru Vornișel.

FC Tiraspol a fost la cârma jocului și la începutul mitanului secund. Internaționalul de tineret Gheorghe Nicologlo a înscris pentru 2-0 în minutul 61. Singurul gol al oaspeților poartă semnătura lui Andrei Marina și a fost înscris în minutul 86. Ultimele patru minute au fost prea puține pentru oaspeți ca să reușească egalarea. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1.