Încă două medalii pentru Moldova la Jocurile Olimpice pentru tineret de la Nanjing

0
Tatiana Doncilă. FOTOCNO Moldova

Moldova a mai obţinut două medalii la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Nanjing, China. Tatiana Doncilă a obţinut bronzul la lupte feminine, iar Dumitru Ceaucusta argimtul la aceeaşi probă. Anterior Moldova a câştigat şi o medalie de aur, prin canoistul Serghei Tarnovschi, transmite IPN.

Potrivit unei informaţii a Comitetului Naţional Olimpic, Tatiana Doncilă a luptat în categoria de 46 de kilograme, alături de alte 7 sportive. În prima luptă, ea a învins-o pe reprezentanta Noii Zelande, Miranda Bramley, cu un scor de 0-8 şi un timp de 1.57 minute, jumătate din cel rezervat pentru o luptă. În turul doi a luptat împotriva reprezentantei Coreei de Nord, Sonhyang Kim. Lupta a durat 4 minune, scorul final a fost de 3-6 pentru coreeană, aceasta ulterior a devenit campioană olimpică.

Pentru medalia de bronz Tatiana Doncilă a luptat cu sportiva din Venezuela,  Adrianny Castillo. Timp de 4 minute, moldoveanca a înregistrat un scor de 3 puncte, asigurându-şi poziţia pe podiumul olimpic.

Luptătorul Dumitru Ceaucusta a cucerit medalia în categoria de 100 de kilograme, fiind învins în finala competiţiei de azerul Igbal Hajizada, cu scorul de 1-3.

În aceeaşi zi a concurat şi Nicoleta Dulgheru, prima gimnastă care reprezintă Republica Moldova la o ediţie a Jocurilor Olimpice. Aceasta a prezentat 4 numere artistice: cu mingea, cercul, panglica şi măciucile. Din cele 18 sportive, moldoveanca se plasează în clasamentul pentru calificări a 7-a.

Serghei Tarnovschi a continuat participarea în canoe C1 slalom, o categorie nouă obligatorie pentru toţi sportivii canoe C1 sprint. Serghei a trecut trainingul timp de 2 zile, reuşind să îndeplinească rotirea de 360 în apă, numită „eskimo”, însă a rata calificarea în finală.