Rezultatele Olimpiadei de Matematică, faţa judeţeană. Cine sunt elevii calificaţi la Naţională

Rezultatele Olimpiadei de Matematică, faţa judeţeană. Cine sunt elevii calificaţi la Naţională

Etapa naţională va avea loc la începutul lunii aprilie FOTO Arhivă

Aproximativ 250 de elevi de gimnaziu şi liceu s-au întrecut la etapa judeţeană a Olimpiadei de Matematică, 11 dintre ei urmând să reprezinte Sălajul la faza pe ţară.

Etapa judeţeană a Olimpiadei de Matematică, găzduită de Colegiul Naţional "Silvania" Zalău, a reunit 245 de elevi, dintre care 179, la gimnaziu şi 66 la liceu. Proba scrisă s-a desfăşurat pe parcursul a dou ore la clasele V-VI, şi respectiv patru ore, la clasele VII-XII, subiectele fiind elaborate de Comisia de Naţională de Evaluare şi Examinare a Ministerului Educaţiei Naţionale. Elevii care au obţinut cele mai mari punctaje vor participa la Concursul Interjudeţean de Matematică şi Informatică "Grigore Moisil" (23-25 martie 2018, Târgu-Mureş) şi, ulterior, la etapa naţională a Olimpiadei Naţionale de Matematică (3-7 aprilie 2018, Satu Mare).
Cele mai bune rezultate,  pentru fiecare an de studiu,  sunt următoarele:

Clasa a V-a

Premiul I: Breje Nora – Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, profesor Ilonţa Andrei, calificată la Olimpiada naţională şi la Concursul „Grigore Moisil"

Premiul al II-lea: Şut  Oana – Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, profesor Ilonţa Andrei, calificată la Concursul „Grigore Moisil"

Premiul al III-lea: Horvath Matei – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu ” Zalău, profesor Pop Dorina, calificat la Concursul „Grigore Moisil”

Clasa a VI-a

Premiul I: Ilieşiu Anne – Colegiul Naţional „Silvania” Zalău profesor Bulgărean Vasile, calificată la Olimpiada naţională şi la Concursul „Grigore Moisil"

Premiul al II-lea: Alexuţan Cristian - Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu ”Zalău, profesor Ciocan Olga, calificat la Concursul „Grigore Moisil"

Premiul al III-lea:  Fazakas Mihai - Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu" Zalău, profesor Balmuş Bârjac Raluca, calificat la Concursul „Grigore Moisil”

Clasa a VII -a

Premiul  I: Crişan Alexandru – Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei, profesor Crişan Adriana, calificat la Olimpiada naţională şi la Concursul „Grigore Moisil"

Premiul  al II-lea: Milaş Cristina – Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu”  Zalău, profesor Jacodi Crinuţa, calificată la Concursul „Grigore Moisil"

Premiul al III-lea: Dorotean Rafaela -- Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu Zalău, profesor Ciocan Olga, calificată la Concursul „Grigore Moisil”

Clasa a VIII-a

Premiul  I: Man Irina – Scoala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Zalău, profesor Jako Daniela, calificată la Olimpiada naţională şi la Concursul „Grigore Moisil"

Premiul  al II-lea:  Copas Codruţ - Scoala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Zalău, profesor Jako Daniela, calificat la Concursul „Grigore Moisil"

Premiul  al III-lea: Toarcaş Denisa - Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu ”Zalău, profesor Pop Dorina, calificată la Concursul „Grigore Moisil”

Clasa a IX-a

Premiul  I: Pop Alex Nicolae - Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, profesor Lucaciu Simona, calificat la Olimpiada naţională şi la Concursul „Grigore Moisil"

Premiul al II-lea: Sîrcă Florentina Raluca – Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei, profesor Haiduc  Sorina, calificată la Olimpiada naţională şi la Concursul ”Grigore Moisil"

Premiul  al III-lea: Cipleu Iulia Olivia - Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, profesor Lucaciu Simona 

Clasa a X-a

Premiul I: Boboiu Alexandra Maria – Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei, profesor Haiduc Sorina, calificată la Olimpiada naţională şi la Concursul „Grigore Moisil"

Premiul al II-lea: Tuduce Iulia -- Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, profesor Lucaciu Simona, calificată la Olimpiada naţională şi la Concursul „Grigore Moisil"

Premiul al III-lea : Costin Carmen - Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, profesor Ilonţa Andrei, calificată la Olimpiada naţională şi la Concursul „Grigore Moisil”

Clasa a XI-a

Premiul I : Ghilea Ramona - Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, profesor Ilonţa Andrei, calificată la Olimpiada naţională şi la Concursul „Grigore Moisil"

Premiul al II-lea : Gaga Sergiu, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, profesor Jecan Ioan, calificat la Concursul „Grigore Moisil"

Premiul al III-lea : Brusturean Elena - Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, profesor Ilonţa Andrei 

Clasa a XII -a

Premiul I: Mocan Paula - Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, profesor Lucaciu Simona, calificată la Olimpiada naţională şi la Concursul „Grigore Moisil"

Menţiunea I: Dumbravă Gabriel - Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei, Şimleu Silvaniei, profesor  Haiduc Sorina, calificat la Concursul „Grigore Moisil".

Vă mai recomandăm:

Rezultatele Concursului Internaţional al Centrelor de Excelenţă. Un sălăjean, medaliat cu argint

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:

citeste totul despre: