Primul meci, prima victorie pentru Zalău

0

HC Zalău a învins astăzi în primul meci al turneului amical de handbal Memorialul „Tiberiu Rusu“. Clujencele de la Jolidon, gazda turneului, au luat, însă, bătaie de la oaspetele din Ungaria.

Memorialul clujean „Tiberiu Rusu“, ce se desfăşoară astăzi şi mâine la Zalău  pentru că sala de sport "Horea Demian" din Cluj se află în reparaţii, a debutat cu o victorie a echipei HC Zalău. Handbalistele noastre au trecut cu 28 l- 24  (12 - 12 la pauză) de sportivele de la formaţia ungară Alcoa FKC. Cea mai bună marcatoare a HC Zalău a fost Adriana Holhoş, cu nouă reuşite în poarta celor de la Alcoa.

Clujul a luat bătaie

În cel de-al doile meci al primei reuniuni de astăzi, „U“ Jolidon Cluj a fost învinsă de unguroaicele de la Bekescsaba, scor 27 - 28 (9 - 12 la pauză).
De la ora 16.30 începe cea de-a doua reuniune, ce programaează meciurile HC Zalău -   Bekescsaba şi „U“ Jolidon Cluj - Alcoa FKC. Mâine vor avea loc ultimele două meciuri ale memorialului: Alcoa FKC - Bekescsaba şi  HC Zalău - „U“ Jolidon Cluj.