Jandarmeriţa de aur. Cine este cea mai bună trăgătoare din Ministerul de Interne

0
Oana Buda lucrează la IJJ Sălaj din 2017 FOTO IJJ Sălaj

O jandarmeriţă din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Sălaj a cucerit medalia de aur la faza naţională a Campionatului de Tir al Ministerului Afacerilor Interne. În plus, tânăra în vârstă de 30 de ani a reuşit ca alături de colegii săi din ţară să aducă echipa Jandarmeriei Române pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

Aproximativ 160 de sportivi din toată ţara, reprezentând toate structurile Ministerului Afacerilor Interne, s-au întrecut în perioada 16-17 mai, la Sângeorgiu de Mureş, la faza naţională a Campionatului de Tir al MAI.

Locotenentul Oana But, din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Sălaj, a câştigat la individual medalia de aur, la categoria “pistol 7,65 mm femei”. Totodată, în clasamentul pe echipe, locotenent But Oana, împreună cu alţi colegi din ţară, a reuşit să urce echipa Inspectoratului General al Jandarmeriei Române pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Astfel, lotul Jandarmeriei a obţinut un total de două medalii de aur, trei de argint şi una de bronz.
Competiţia a fost organizată de Centrul Cultural al Ministerului de Interne, cu sprijinul poliţiei, jandarmeriei şi pompierilor mureşeni.

În vârstă de 30 de ani, locotenentul Oana But, este absolventă a Academiei de Poliţie “Alexandru Ioan Cuza”, promoţia 2013, şi lucrează în cadrul Jandarmeriei Sălaj din 2017, unde ocupă funcţia de comandant al Grupei I Intervenţie Antiteroristă şi Acţiuni Speciale.