Cine sunt consilierii locali care vor supraveghea concursurile pentru fotoliile de directori de şcoli

Cine sunt consilierii locali care vor supraveghea concursurile pentru fotoliile de directori de şcoli

Din comisiile de concurs vor face parte şi 16 consilieri locali FOTO Andreea Vilcovschi

În cadrul şedinţei de Consiliu Local de joi, 29 septembrie, aleşii vor hotărî pe cine trimit să îi reprezinte în comisiile de concurs pentru ocuparea funcţiilor de director şi director adjunct în şcolile şi grădiniţele din Zalău.

Pentru a depolitiza sistemul, Ministerul Educaţiei a decis ca pentru prima dată în ultimii opt ani, fotoliile de director şi director adjunct în unităţile de învăţământ să fie ocupate prin concurs.

Potrivit Metodologiei elaborate în acest sens, din componenţa comisiei de concurs create la nivelul fiecărei unităţi şcolare vor face parte un coordonator, un secretar (inspector şcolar ori cadru didactic desemnat de către Inspectoratul Şcolar Judeţean Sălaj) şi patru persoane propuse de către Consiliul de Administraţie (două cadre didactice titulare care au cel puţin gradul didactic II, de regulă membre ale Corpului Naţional de Experţi în management educaţional) şi doi reprezentanţi au autorităţii publice locale, care au cel puţin acelaşi nivel de studii cu al candidaţilor, în funcţie de modul de finanţare al fiecărei unităţi.

În ceea ce îi priveşte pe cei doi din urmă, unul este desemnat de către Consiliul Local, iar celălalt, de către primar. Aleşii municipali se vor întâlni joi pentru a supune la vot lista cu propuneri.

Pentru cele 27 de unităţi de învăţământ din Zalău au fost nominalizaţi 16 consilieri, trei dintre ei pentru trei comisii, cinci, pentru două comisii, iar ceilalţi, pentru o singură comisie.

Propunerile sunt următoarele:

Mariana Turc (Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 1 şi Liceul cu Program Sportiv „Avram Iancu”)

Teodor Bălăjel (Grădiniţa „Pinochio” şi Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu”)

Diana Crişan (Grădiniţa „Voinicel”)

Anda Ciobanu (Grădiniţa nr. 5, Şcoala „Gheorghe Lazăr” şi Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae”)

Fazakas Nicolae (Grădiniţa nr. 8 şi Grădiniţa „Dumbrava Minunată”)

Claudiu Bîrsan (Grădiniţa „Ion Creangă” şi Şcoala „Corneliu Coposu”)

Dan Bercean (Grădiniţa „Căsuţa cu Poveşti”, Liceul Tehnologic „Mihai Viteazul” şi Liceul Pedagogic „Gheorghe Şincai”)

Amalia Gavriluţ (Grădiniţa „Piticii Isteţi”)

Vasile Lungu (Grădiniţa nr. 12)

Otto Haller (Şcoala „Iuliu Maniu”)

Gheorghe Taloş (Şcoala „Porolissum”, Colegiu Tehnic „API” şi Club Sportiv Şcolar)

Rodica Mureşan (Şcoala „Mihai Eminescu” şi Liceul de Artă „Ioan Sima”)

Dorel Labo (Liceul Tehnologic „Voievodul Gelu”)

Mircea Groza (Colegiu Naţional „Silvania”)

Lakatos Alexandru (Liceul Reformat „Wesselenyi”)

Adrian Popan (Şcoala Postliceală Sanitară).

Vă mai recomandăm:

La Zalău, lupta electorală a început mai devreme. Fostul şi actualul primar îşi aruncă săgeţi otrăvite

Pieţarii din Zalău, cu jalba-n proţap la Primărie. Ce îi nemulţumeşte în Hala Agroalimentară

Administratorul public al Zalăului şi-a dat demisia: „Am venit în echipă, plecăm în echipă“

 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre: