VIDEO FC Braşov – FC Vaslui 1-1 / Vezi aici golurile partidei

0

FC Braşov a împiedicat Vasluiul să se apropie de Timişoara, după remiza de aseară, de pe „Tineretului", scor 1-1, în etapa a XXI-a a Ligii I. Moldovenii au deschis scorul în minutul 35, prin Wesley, în timp ce „stegarii" au egalat în minutul 55, prin Cardoso, ambele goluri fiind marcate după erori ale celor doi portari.

După rezultatul excelent din Ghencea, „galben-negrii" erau pe val înaintea primului duel de pe Tineretului, din 2011. Însă, apăsaţi de miza jocului, braşovenii au avut o evoluţie modestă în debutul confruntării. Primele 25 de minute au fost lipsite de vlagă, cu o presiune sterilă de ambele părţi. În minutul 29, Papp a centrat în careu, dar Adailton a reluat pe lângă poartă. Cinci minute mai târziu, Chipciu i-a pasat lui Ilyes, însă căpitanul braşovenilor a şutat puternic, puţin pe lângă vinclu.

Vezi aici rezumatul video al confruntării

Golul vasluienilor a căzut în minutul 35: pe contraatac, Adailton a şutat puternic, Marc a respins greşit în lateral, iar Wesley, pe fază, a reluat în plasă. Braşovenii au început mai curajos partea secundă, iar golul egalizator a fost anunţat de faza din minutul 50, atunci când Teixeira a şutat puternic, de la 20 de metri, însă Kuciak a respins cu piciorul. Cinci minute mai târziu, plecat dintr-o poziţie suspectă de ofsaid, Chipciu a centrat în careu, Kuciak a gafat ca un începător, iar Cardoso a împins mingea în poartă.

„Dulăul", eliminat de Balaj

Finalul meciului a mai consemnat doar eliminarea antrenorului vasluienilor, Viorel Hizo, care a fost trimis în tribune de centralul Cristi Balaj, pentru proteste, în minutul 80 al partidei de sub Tâmpa. Gazdele puteau câştiga cele trei puncte cu trei minute înainte de finalul meciului. Kuciak a degajat greşit un balon, mingea a ajuns la Teixeira, însă lusitanul a trimis mult prea slab, de la peste 25 de metri.

Chiar dacă au presat pe final şi au avut câteva situaţii de a prelua conducerea pe tabela de marcaj, „stegarii" au încheiat la egalitate confruntarea susţinută împotriva unei formaţii care luptă pentru titlu. La şase puncte de liderul Oţelul, FC Vaslui şi-a diminuat şansele la titlu, în timp ce Braşovul trebuie să câştige disputa din următoarea etapă, de la Urziceni.

FC Braşov - FC Vaslui 1-1

FC Braşov:  Marc - Rusu, Oros, Diego Gaucho, Cristi Ionescu - Toloza (Martinovici '90) - Nuno Viveiros (Năstăsie '75), Ilyes, Cristescu (Cardoso '53), Chipciu - Teixeira.

Antrenor: Antonio Conceicao

FC Vaslui: Kuciak -  Papp, Cânu, Rivas, Milanov - R. Costin, Genchev, Yero Bello (Campano '71), Sânmărtean (Milislavljevici '62) - Adailton, Wesley.

Antrenor: Viorel Hizo

Arbitru: Cristi Balaj

Au marcat: Cardoso '55 / Wesley '35

Stadion: Tineretului