HCM Câmpina-HC Vaslui 17-51: a opta victorie consecutivă

0
Handbaliştii vasluieni (albastru) au învins fără emoţii FOTO:adevarul

Handbaliştii vasluieni au făcut încă un pas important în lupta pentru promovarea pe prima scenă a handbalului românesc, învingând formaţia HCM Câmpina, chiar pe terenul acesteia, cu un neverosimil 51-17.

Elevii lui Leonard bibirig nu au avut niciun fel de emoţie în faţa ultimei clasate din serie, HCM Câmpina, chiar dacă au jucat pe terenul acesteia.

Cu o garnitură formată mai mult din jucători care nu au prea jucat în acest sezon, vasluienii au început în forţă meciul, iar la jumătatea primei reprize conduceau pe tabelă cu zece goluri diferenţă, scor 13-3. Până la pauză, oaspeţii au mai înscris de zece ori, primind doar şapte goluri.

În partea a doua a jocului, Bibirig le-a cerut elevilor săi mai multă atenţie în apărare. În acelaşi timp, faza de atac a funcţionat la perfecţie, aceştia înscriind 28 de goluri.

În următoarea etapă, HC Vaslui va juca pe teren propriu în compania celor de la HC Buzău, partidă ce va avea loc pe 16 noiembrie, cu începere de la ora 12:30.