HC Vaslui-CSM Ploieşti 25-32: vasluienii ratează promovarea a doua oară consecutiv

0

HC Vaslui nu a reuşit să treacă peste „coşmarul" CSM Ploieşti, formaţie care a învins-o şi la ediţia de anul trecut a barajului de pormovare, ratând, astfel, accederea pe prima scenă a handbalului românesc.

Prima repriză a fost una mai echilibrată, elevii lui Liviu Gugleş reuşind să stea mai mereu în coasta adversarilor. Pe finalul acesteia, vasluienii au început să se desprindă şi să intre la puază cu un avantaj de două goluri, scor 14-12, iar speranţele celor aproximativ 150 de suporteri veniţi din Vaslui începeau să crească.

În cel de-al doilea mitan, jocul s-a schimbat radical, iar ploieştenii au început să pună stăpânire pe el. După doar 10 minute, handbaliştii vasluieni au cedat din toate punctele de vedere, iar până la final nu nu au mai reuşit să ţină pasul cu mult mai experimentata CSM Ploieşti.

„Calificarea nu am pierdut-o acum, cu Ploieştiul, ci în partida cu Oradea, pentru că am avut o diferenţă de opt goluri şi nu am reuşit să o păstrăm. Am depus trei memorii la federaţie, pentru că nu e normal ca două echipe din Moldova să evolueze în aceeaşi zi la un interval atât de scurt", a delcarat la finalul partidei, antrenorul lui HC Vaslui, Liviu Gugleş.

HC Vaslui -CSM Oradea (30-29): victorie în primul meci de baraj

Intră pe vaslui.adevarul.ro ca să afli toate informaţiile zilei!