HC Vaslui-CSM Călăraşi 27-22: victorie muncită

0
Elevii lui Bibirig au avut un meci greu FOTO:adevarul

HC Vaslui a reuşit, astăzi, pe teren propriu, o victorie de orgoliu în faţa mult mai experimentaţilor jucători de la CSM Călăraşi, urcând pe poziţia a treia a clasamentului Diviziei A la handbal masculin.

Partida a fost una echilibrată încă din primul minut. Cele două formaţii au mers de la egal la egal pe toată durata primei reprize, doar că cei de la Călăraşi au fost mereu cu un gol în faţa elevilor lui Bibirig. Cei care au intrat în avantaj la pauză au fost tot oaspeţii, care după primele minute conduceau cu 11-10, spre disperarea celor peste 800 de spectatori prezenţi în Sala Polivalentă.

Scenariul a fost cam acelaşi şi în cea de-a doua parte a jocului, doar că cei care au preluat avantajul minim de un gol au fost elevii lui Bibirig. Cu 10 minute înainte de finalul meciului, în urma unei eliminări de două minute din tabăra oaspeţilor, handbaliuştii vasluieni s-au dezlănţuit şi au înscris 6 goluri consecutive fără să primească niciunul, scorul pe tabelă fiind de 26-20. Până la sfârşitul celor 60 de minute regulamentare de joc, gazdele au mai înscris o dată, iar oaspeţii l-au mai învins de două ori pe portarul Pleşca, cel care a fost într-o zi de mare graţie.

„A fost o victorie muncită, dar şi frumoasă. În faţa unei echipe precum cea din Călăraşi, a cărei componenţă este formată din jucători care au evlouat în Liga Naţională, de fiecare dată avem meciuri grele. Vreau să îmi felicit elevii, deoarece ei au cel mai mare merit pentru acest succes. Mai vreau să mulţumesc şi publicului, care, de când mă ştiu, a fost mereu cel de-al 8-lea jucător“, a declarat Leonard Bibirig la finalul partidei.

Etapa viitoare, HC Vaslui va juca tot pe teren propriu, în compania celor de la ACS Interhnadbal Bucureşti, întâlnire care va avea loc miercuri, cel mai probabil de la ora 17:00.