FC Vaslui a câştigat trei puncte în deplasarea de la Timişoara

0
Celeban a deschis scorul în partida cu Poli Timişoara

Vasluienii au obţinut în această seară maximum de puncte, în deplasarea din Banat, învingând cu 2-0 echipa Poli Timişoara. În tur echipa galben-verde s-au impus cu scorul de 1-0.

Liviu Ciobotariu a mers în Banat cu gândul de a recupera punctele pierdute cu FC Botoşani, pe teren propriu. Prima repriză a fost una modestă, însă galben-verzii şi-au etalat statutul de cea mai bună defensivă din Liga I, ţinându-şi adversarul la distanţă de poarta lui Cerniauskas. Vasluienii au avut nevoie de un sfert de oră pentru a-şi arăta intenţiile, Celeban deschizând scorul cu un şut din întoarcere, după un corner executat de Muşat. Bănăţenii au replicat cu şuturi de la distanţă, însă nici Trandu (’20), nici Bărbuţ (’28) nu-l pot păcăli pe Cerniauskas, la ultima fază fiind salvat de bară. Ortiz putea da lovitura de graţie, mingea reluată de spaniol cu capul trecând puţin pe lângă poartă (’30). Prima parte se încheie cu ocazia lui Antal (’43).
La reluare, Timişoara este pusă la zid de Vaslui. Mai întâi, Temwanjera (’50) îl încearcă pe Nuno Claro, urmat de Madson, un minut mai târziu. Nici Gil Bahia nu profită de şansa de gol, trimiţând slab (’58). FC Vaslui scapă de emoţii la golul lui Viveiros (’72). Lusitanul marchează din faţa porţii, servit perfect de Antal. Vasluienii prind mai mult curaj, dar Antal (’76) nu poate să-l învingă pe Nuno Claro, scăpat singur spre poartă. Viveiros a avut şansa de a bifa dubla, mingea fiind reţinută cu emoţii de către portarul Timişoarei (’81). Finalul aparţine gazdelor, care pun presiune la poarta lui Cerniauskas, fără a modifica scorul de pe tabelă. Cu acest rezultat, FC Vaslui a egalat-o la puncte pe Dinamo, însă cu un golaveraj inferior, se află pe poziţia a cincea a clasamentului.

Citeşte şi:

Vaslui-FC Botoşani 0-1. Cu un om în minus, botoşănenii au dat lovitura, pe final, la Vaslui printr-un eurogol

Victorie în deplasare pentru FC Vaslui: Aproape de podium!