Turnu-Severin : Programul Zilelor Severinului

Turnu-Severin : Programul Zilelor Severinului

Distracția și voia bună vor fi la ele acasă

Timp de  trei zile severinenii vor participa la mai multe manifestări prilejuite de zilele orașului. Cei care vor organiza evenimentul îi invită pe locuitori să ia parte la distracție și îi așteaptă în mai multe locuri din oraș. Activitățile cultural-artistice vor fi dintre cele mai diverse.

                                                                              Vineri 29 aprilie 

Hotel Continental

Expoziţie de caricaturi Ştefan Popa Popas

Concurs international de caricatura pentru copii, initiat de prof. Vera Nicolae, maestrul Stefan PopaPopa`s si Fundatia Popa`s: Salonul International de Caricatura

„ Popa`s intr-un zambet de copil „ - editia a III-a

 

Ora 10.00                                 Muzeulde artă - Expoziţie de arta

"Oraşul cel vechi în imagini de astăzi"

Concert muzică clasică - Liceul de Artă I. St. Paulian

Ora 11.00                      BiroulDunării - expoziţie

Colecţia particulară Ion Dumitraşcu "Portul popular de la Ponoare"

Concert muzică populară

   

Scena Padurea Crihala

 

Ora 18.00                                 Program folcloric Ansamblul Profesionist DOINA GORJULUI                                            Maria Loga, Victorita Lacatusu, Ileana Laceanu,

Olguta Berbec, Roberta Clintea, Claudia Torop, Mirela Tapota Lataretu, Georgiana Barsac, Natalia Gorjanu, ValentinSamfira, Nicusor Micsoniu  

Ora 21.00           Program folcloric Ansamblul Profesionist MARIA TANASE

Filuţa Bogdan, Marcu Nicolici, Marius Măgureanu, Liliana Popa, Lavinia Bîrsoghe, Manuela Moţocu,

Aneta Şişu 

 

Zona Cetatea Medievala 

Ora 16.00           Activităţi medievale: teatru de păpuşi tradiţionale, atelier de confecţionat şi manuit păpuşitradiţionale, şcoala de tir cu arc englezesc, şcoala de dans medieval, şcoala de scrimă medievală, spectacol de poezie populară

"Şoimuleţ duios la grai", concurs interactiv cu premii "Cavaleria grea .... de cap"

 

Scena COMPLEXUL COMERCIAL CARREFOUR

 

Ora 20.00                                 MicrorecitalMARIAN VASILESCU

Ora 20.15                                 WARRIORDJ

Ora 21.00                                 ConcertVOLTAJ 

Sambata 30 aprilie

 

Scena Padurea Crihala

Ora 16.30                                 Programfolcloric ANSAMBLUL TIMIŞUL

                                                       Luminita Jucu Pascu, Dumitru Teleaga (Meca), Ramona

Roiescu si Ancuta Fresceanu, Veta Biriş

Ora 18.00                                 ProgramFolcloric Ansamblul DANUBIUS                      

Anica Ganţu, Ionela Bădălan, Alina Moţi Drăghia, Ionuţ Iovănel, Vasile Ciobanu, Valeriu Sfetcu, Nina Predescu,Irina Zoican, Liliana Buncianu, Ionuţ Tudorescu

Ora 20.00                                 Programfolcloric cu Orchestra LAUTARII DIN CHISINAU

                                                       Niculina Stoican

                                                       PetricaMatu Stoian

                                                       ConstantinEnceanu

                                                       AngelicaStoican

                                                       DinuIancu Salajanu

                                                       AndreeaVoica

                                                       MarianaIonescu

                                                       AdrianaStoican

                                                       SofiaVicoveanca

                                                        

Baze sportive 

Ora 09.00           Demonstraţie şi concurs de aeromodele - Liceul Pedagogic

Ora 11.00           Concurs naţional de tenis de masă - TROFEUL DROBETA ediţia I - Sala de sport a Colegiului Naţional Teodor Costescu

Ora 11.00           Demonstraţie karting- Fîntîna arteziană           

Ora 12.00                                 SalaPolivalenta - Concurs Judo

 

Stadionul Ion Anghelescu

Ora 13.00                                 Concurs"Strong Boy"

 

                                                       Casa Tineretului 

Ora 11.00                      Concurs naţionalde dans modern TROFEUL DROBETA

ediţia I - Palatul Copiilor

Ora 12.00                                 Vernisajulexpoziţiei

"Divertismentul în Severinul de altădată"

                                                                                                   ArhiveleNaţionale Mehedinţi

Ora 13.00                                 Lansarecarte - „Rădăcini şi Revenic" - Angelica Stoican

 

Castrul Roman

Ora 19.00                                 „METAMORFOZE" de Ovidiu Publius Naso

                                                        Regia:LUCREŢIA EPURAN

Consultanţi artistici : MARIA BĂLĂCEANU, VERONICA NICOLAE

În distribuţie : Emil Raevski, Lucreţia Epuran, Silvia Săftoiu, Alexandra Creţu, Victoria Seimeanu, DarkoHuruială, Armand Iliescu

 

Zona Cetatea Medievala

 

Ora 16.00              Activităţi medievale: Teatru de păpuşi tradiţionale, atelier de

confecţionare şi mânuire de păpuşi, Atelier de gastronomie medievală, Şcoala de dans medieval, Şcoalăde scrimă medievală, Parada cavalerilor, Concurs interactiv

"În căutarea domniţei din Cetatea Severinului"

 

Scena COMPLEXUL COMERCIAL CARREFOUR

Ora 18.30                                 ConcertJazz - Big Band Oltenia

Ora 20.30                                 ConcertTEODORA BRATU

Ora 21.00                                 ConcertHOLOGRAF  

Duminica 01 mai

 

Scena Padurea Crihala

 

Ora 16.00                                 ProgramFolcloric Ansamblul SVINITA

  

Ora 18.00                                 Programfolcloric ANSAMBLUL ALBA IULIA

                                                       Roxana Reche, Catalin Hosa, Maria Filimon, Dorina Marita,

Florici Moga, Nicolae Tufiti

 

Ora 19.00                                 Programfolcloric Ioan Bocsa si orchestra           

                                   

Ora 20.30                                 Programfolcloric Ansamblul Profesionist CIOCARLIA                      

Steliana Sima, Elena Ionescu Mateescu,

Rodica AnghelescuMaria Stroia, Liliana Laichici,

Petrică Irimică. 

 

Zona Cetatea Medievala

 

Ora 11.00           Activităţi medievale: Teatru de păpuşi tradiţionale- concurs de basme cu premii, atelier deconfecţionare şi mânuire de păpuşi tradiţionale, Animaţie de carnaval medieval săsesc, Atelier de gastronomie medievală, Şcoală de dans medieval, Acordarea titlului de Domniţă a Cetăţii Severinului, Recitalde poezie medievală franceză, Concert de lăută,

Retragerea cu torţe în Cetatea Severinului.

                                                                    

Scena COMPLEXUL COMERCIAL CARREFOUR

 

Ora 18.30                      Concert FilarmonicaCraiova

Ora 20.30                                 ConcertDAN ZORILĂ

Ora 21.00                                 ConcertŞTEFAN BĂNICĂ JUNIOR 

 

Ora 22.00                      SPECTACOLARTIFICII

 

 

PREZENTATORI

 

SILVANA RACIU

IULIANA TUDOR

EDI NICOLA

GRUPUL DE UMOR TACT (DRAGOS MOSTENESCU, EMIL MITRACHE, SORIN MATEI) 

 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:

citeste totul despre: